Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malé poklady z mé velké knihovny VI. - aneb cokoli kromě politiky!

Knihy jsem nikdy nepočítal. Jako knihomol jsem hlavně četl a čtu. I v mé knihovně se občas najdou malé perly, někdy doslova poklady. A tak jsem se rozhodl se o ně s vámi podělit.

Poklady jsou to samozřejmě jen teoreticky. Prakticky jsou to drobné knihy, které tenkrát vyšly a už nikdy nejvyjdou. Zůstanou zapomenuty v domácích knihovnách, v odlehlých antikvariátech, možná ještě v Národní či nějaké místní knihovně. Nikdo se k nim nikdy nevrátí, možná tak z badatelských důvodů.

Já se k nim občas vracím proto, že mne pobavily tenkrát a pobaví mne i dnes. Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí i můj pohled na tyto knížky, ale to hlavní - jejich zábavnost - zůstává.

Můj dnešní výběr představuje jediná kniha - trilogie.

 

O jejím autorovi Emilu Erichu Kästnerovi (1899-1974) se česká wikipedie spokojuje pouze s překladem úvodní všeobecné charakteristiky tohoto zajímavého i rozporuplného spisovatele. Jako by se autoři báli i po letech demokracie sáhnout k detailnějším informacím... a nebo v tom je obyčejná lenost, případně pro nás malý význam tohoto německého autora hlavně dětských knížek.

 

Co že tedy napsal?

Stačí když vám řeknu název jeho neznámější dětské knížky: Emil a detektivové. Příběh o Emilovi a jeho kamarádech, kteří pronásledují lupiče. Ten Emilovi ve vlaku ukradl peníze, když jel za babičkou. Jistě vám nemusím říkat, že vše dobře dopadne.

Protože sám autor se rovněž jmenoval druhým jménem Emil, můžeme v tom trochu spatřoval i autorovu sebeprojekci do dětského dobrodružství. Mimo jiné maminka skutečného i literárního Emila byla pomocnou kadeřnicí.

Z dalších známých dětských knížek je její pokračování Emil a tři dvojčata nebo Louisa a Lotka. Méně známé jsou Kulička a Toník, Létající třída. Za knížku Když jsem byl malý kluk, popisující autorovo dětství, Kästner obdržel cenu Hanse Christiana Andersena.

Z knížek pro dospělé je asi nejznámější právě ona "veselá trilogie" - tedy knížky Tří muži ve sněhu, Honba za miniaturou a Malý pohraniční styk. K nim se řadí ještě pozdější novela Fabian. Jsou to vesměs humorné příběhy, označované jako satirické... Z dnešního pohledu je to spíše tak trochu lepší červená knihovna.

Své nejslavnější knihy autor napsal pochopitelně v mládí.

Ale i tak je dodnes oceňován. O tom svědčí nejen mnoho filmových adaptací jeho děl (nejnověji z těch dětských Louisa a Lotka v r. 2007, Emil a detektivové má na svém kontě prozatím 6 filmových adaptací, nejnověji v r. 2001). A záhy po autorově skonu byla ustranovena Cena Ericha Kästnera. Od r. 1979 je nepravidelně udělována autorům za mimořádná literární díla s kritickým charakterem.

 

Co jsme léta nevěděli.

Režimem milovaný-nemilovaný Erich Kästner.

Našemu "lidově-demokratickému", čili později tak zvanému "socialistickému zřízení", Kästner svojí rozporuplností pěkně zatápěl.

Ano, byl politicky byl levicově názorově orientován a byl to významný pacifista. Potud bylo pro soudruhy vše v pořádku. Ve 40. letech se významně angažoval v kulturní frontě. Byl jedním z antifašistů, nicméně diky jeho literárnímu významu si na něj gestapo příliš netroufalo. I když si jej nejednou pozvali k výslechům. Kästner byl totiž jedním z mála, kdo odmítl odejít např. do švýcarské emigrace a vrátil se do Německa, mimo jiné proto, aby tím ochránil svoji matku.
Proto byl za socialismu žádoucí.

Bohužel, byla zde ale celá řada proti.

V prvé řadě: po skončení druhé světové války, dokud to ještě šlo, zdrhnul před sovětskou armádou a usídlil se v Mnichově. Značnou měrou k tomu přispěl šok z bombardováním zničených Drážďan, které byly Kästnerovým srdečním městem. I nadále v Mnichově spřádal levicové myšlenky, nikoli však takové, aby bezvýhradně souhlasil se sovětským bolševismem a leninismem.

V Mnichově pak pracoval jako editor kulturní rubriky známých novin Die Neue Zeitung. Už to samo o sobě byla velká kádrová kaňka, protože to byly "americké noviny pro německé obyvatelstvo", jak uváděly v záhlaví od svého prvního vydání v říjnu 1945.

Svým odchodem do západní zóny poválečného Německa se navíc stal tím pádem pro socialistické (chcete-li komunistické) vydavatele jeho knížek autorem devizovým. Pro mladší generaci připojuji, že to v praxi znamenalo, že za každé vydání jeho knížky se u nás i jinde muselo platit ve valutách, tedy západoněmeckých markách. A západní měny, počínaje US dolary, západoněmeckými markani, britskými librami, švýcarským či francouzským frankem..., to byla ostře sledovaná záležitost a "plýtvání" na knížky se příliš nenosilo.

Další kaňkou byl Kästnerův pozdější pokleslý charakter. Musela to být opravdu síla, když se o jeho alkoholismu zmiňuje i Wikipedie. K zármutku soudruhů se ani nepřipojil v 50. a 60.letech svojí tvorbou k protiválečnému hnutí Západní Evropy, ale věnoval se výhradně literární tvorbě pro děti a mládež (knižně i časopisecky). A své pokrokové názory, či zřejmě spíše deziluzi z levicovství, utápěl v alkoholu.

Možná jej z toho alkoholu vyvedlo i narození syna Tomase, v r. 1957. A to bylo také trochu na pováženou, vždyť v Kästnerovi bylo v té době již 58 let. Šestiletému synovi pak věnoval i knížku o příhodách veselého cirkusového klauna, české vydání až v r. 1972 pod názvem "Matýsek z krabičky od zápalek".

 

Co tedy s Kästnerem za komunismu?

Inu, vydával se. Neochotně, ale vydával. A spíše v uvolněnějších časech. Emil a detektivové v r. 1957 a v r. 1968. Pak samozřejmě pohádky. Po r. 1972 další knížka česky vyšla až v r. 1979 a naposledy v r. 1982. A po r. 1989 až v r. 2006 výběr z veršů.

 

V r. 1982 jsem si tedy pořídil do své knihovny poklad v podobě Veselé trilogie.

Jde o souborné vydání tří Kästnerových satiricko-humoristických novel. I když tu satirickou špičku čas notně obrousil, úsměvný humor zůstal.

"Honbu za miniaturou" jsem znal už z jejího předešlého vydání v r. -1959 - zase díky knížkám vyřazeným ze závodní knihovny na rekreační chatu, kde byl otec správcem. Poněkud komplikovaný příběh o převozu vydražené miniatury, jehož zprostředkovatelé jsou pronásledováni bandou lumpů, je nicméně oddychovým čtením. Kästner uměl své postavy i humorné situace napsat velmi dobře, nejen pro děti ale i pro dospělé.

"Malý pohraniční styk" ja taková dobová satira o salzburgském festivalu a seznámení dvou mladých lidí. Novela malá svým rozsahem i významem v autorově tvorbě.

"Tři muži ve sněhu" je naopak asi prvním nejvýznamějším dílem z tvorby pro dospělé. Rozmarný milionář se anonymně zúčastní reklamní soutěže svých továren. A vyhraje druhou cenu: zimní pobyt v hotelu na horách. Jede tam pochopitelně na zapřenou, protože chce zase poznat život "obyčejných" lidí. Aby tam nebyl sám, jede s ním, rovněž inkognito, sluha. Smůla je, že jeho dcera tajně telefonuje do jinak luxusního hotelu a varuje ředitele před touto "proměnou". A jelikož si při příjezdu hotelový personál splete onoho milionáře s výhercem první ceny (rovněž pobytu), s nezaměstnaným mladíkem, který je opravdu z chudých poměrů, je o zábavu i dobovou satiru postaráno.

"Tři muži ve sněhu" vyšli v r. 1934 a o dva roky nato se její filmové adaptace ujali - čeští filmaři!

Významný komik Hugo Haas rozeznal v látce vynikající příležitost pro své herecké umění. Převlečený milionář jako by mu byl napsaný na tělo! A nic nebylo ponecháno náhodě. Pro zpracování byli angažování nejlepší tvůrci své doby - režii měl Vladimír Slavínský, na scénáři s ním spolupracoval - podržte se - Otakar Vávra.

I ostatní obsazení bylo reprezentativní. Jako sluha Jindřich Plachta. Třetího muže, mladého milovníka, hrál Vladimír Borský. Dceru si zahrála Věra Ferbasová, její "tetičku" herečka Národního divadla Zdeňka Baldová. I další jména něco tehdy v českém filmovém a divadelním světě znamenala: Ella Nollová, Theodor Pištěk, Jaroslav Marvan. Jako kameraman byl angažován Jan Roth - pozdější kameraman všech tří nejklasičtějších českých filmových pohádek Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Pricezna se zlatou hvězdou.

Bohužel, ani to nestačilo k tomu, aby se Tři muži ve sněhu zařadili mezi klenoty české filmové komedie. Snad ještě v té době nebyl dobře řemeslně zvládnutý český zvukový film, snad tvůrce příliš svazovala předloha, možná to přílišná snaha o uměleckost přes snahu o zábavné odlehčující režijní podání (Slavínsky později proslul jako režisér nenáročných, lidových komedií)... Prostě, je to celé takové trochu chtěné; chybí tomu jednoznačně odlehčující jiskra pozdějších Hassových komedií.

 

Ať tak nebo tak, souborná knížka Veselá trilogie patří k pokladům mé knihovny a rád se k ní občas vracím.

Celková atmosféra, která na mne z oněch Kästnerových novel dýchá, mi dokáze navodit pohodu, oddělit mne od uspěchanosti dnešního světa a nalít do mne novou životní energii. A tak by tomu mělo být se vším, co čteme, co vidíme, co sledujeme...

Přeji vám, ať i vás dnes něco takového v tomto směru povzbudí.

 

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 18.8.2016 11:00 | karma článku: 16,42 | přečteno: 316x
  • Další články autora

Martin Faltýn

Než kočička vejce snese...

Cože? Vy neznáte jak je to dál? A vy nevíte, že kočka snáší vajíčka? Vážně jste o tom nikdy neslyšeli? Tak to čtěte dál...

17.4.2024 v 12:05 | Karma: 14,23 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Martin Faltýn

Kniha jako zjevení

Občas daruji i knihu. Jen tak. Buď chci udělat někomu radost nebo přinést užitek. A nemám ani problém darovat někomu knihu ze své stávající knihovny. Včerejší „darovací akt“ mne ale dost překvapil.

11.4.2024 v 9:49 | Karma: 15,54 | Přečteno: 467x | Diskuse| Ostatní

Martin Faltýn

Panichida za nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho

Jinak se to nedá nazvat. Médii rozdělený český národ se může radovat, že se médiím daří rozdělovat i národ slovenský. Ne nepodobni válečným štváčům přisolují si k novinářům i politici.

7.4.2024 v 9:31 | Karma: 28,90 | Přečteno: 808x | Média

Martin Faltýn

Kolik minut si denně vyšetříte jen pro sebe?

Tím teď nemám na mysli ono "já chci!" - neboli náš bezbřehý egoismus. Mám na mysli právě jen to "udělat si čas pro sebe a na sebe". Denně.

1.4.2024 v 10:30 | Karma: 12,72 | Přečteno: 292x | Diskuse| Ostatní

Martin Faltýn

Letos jako před rokem - Malajsie a navíc Thajsko

Rok se s rokem shledal a nikdy bych nevěřil, že prakticky po roce se znovu podívám do Malajsie a letos také, prvně v životě, do Thajska. A protože dvakrát do stejné řeky opravdu nevstoupíte, věřte mi - bude o čem psát.

29.3.2024 v 8:08 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Taky jde na vás jaro?

Kocour chce ven na balkón, květiny chtějí ven na záhon, i ta zasazená semínka se už probudila k životu. A v nás se celkově probouzí síla, energie... náhle máme chuť se pustit do nových věcí, třeba i voleb.

22.3.2024 v 9:59 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Ostatní

Martin Faltýn

Trochu se nám ty (dez)informace rozmáchly

Zažil jsem poměrně drzý článek, navážející se do jistých aktivit. Cožpak, to navážení by bylo v pořádku. Horší bylo, že autor neochvějně odkazoval na důkazní fakta. Což byla ovšem speciálně z jeho strany dezinformace, jako hrom!

18.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,45 | Přečteno: 3949x | Diskuse| Média

Martin Faltýn

"Chci" nerovná se "Mám právo"

Zatímco vy jste dnes dočetli seriál o mé cestě do USA v r. 1991/92, já jsem se vrátil a připravuji pro vás blogy z dalšího cestování. Jako vždy mne čekalo po návratu několik věcí: jet lag, clima lag a návrat do české politiky.

15.3.2024 v 10:08 | Karma: 16,44 | Přečteno: 597x | Diskuse| Ostatní

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 13

Měsíc jsem prožil na pozvání známé v USA. To už by si člověk pomalu řekl, že je tady skoro doma. Ale kdepak! Zelenáčem je a greenhornem zůstane! A teprve doma začíná zjišťovat, kde že to vlastně byl.

15.3.2024 v 8:08 | Karma: 12,41 | Přečteno: 284x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 12

Na konci měsíčního pobytu v USA na přelomu 1991/92 jsem se konečně dostal do New Yorku. Musel jsem si to tak trochu prosadit. A udělal jsem dobře. Za pár dní jsem toho zažil tolik, co před tím za měsíc. Včetně největšího trapasu.

11.3.2024 v 8:08 | Karma: 14,17 | Přečteno: 313x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 11

Blížil se závěr mého měsíčního pobytu v USA, psal se leden 1992. Těsně po Novém roce. Konečně došlo i na moji cestu do New Yorku. Za čtyři dny jsem tu ovšem zažil tolik, jako před tím za měsíc.

8.3.2024 v 8:08 | Karma: 13,46 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 10

"Není podstatné kdy, ale kam." To jsem si říkal během měsíčního pobytu v USA na přelomu roků 1991/92. A tak jsem mimo jiné zažil prodloužený víkend na Floridě. A kde že to přesně bylo?

4.3.2024 v 8:08 | Karma: 13,35 | Přečteno: 312x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 9

Za měsíc pobytu v USA už člověk nasbírá dojmy. Tím spíš, že jsem tam byl na pozvání na přelomu roku 1992/92. To už člověk krátce po sametové revoluci nasbíral dojmy! Třeba jen mé objevy při procházkách Washingtonem DC.

1.3.2024 v 8:08 | Karma: 12,13 | Přečteno: 290x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 8

Během měsíčního pobytu v USA na přelomu roků 1991/92 mne čekalo nejedno překvapení. Tentokrát to byla mimo jiné přímo exkurze do Pentagonu!

26.2.2024 v 8:08 | Karma: 12,47 | Přečteno: 429x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 7

Vánoční svátky v USA? - Návštěva pár vánočně vyzdobených míst, ale i jedna společenská událost - to jsou nezapomenutelné věci z mé cesty v prosinci 1991.

23.2.2024 v 8:08 | Karma: 12,33 | Přečteno: 359x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 6

Byl první týden v prosinci 1991 a byl předvánoční čas. Můj měsíční pobyt v USA na pozvání známé úspěšně pokračoval. Na nás tehdy nezvykle brzy, ve washingtonských obchodech už naplno zářily vánoce. A nejen tam.

19.2.2024 v 8:08 | Karma: 15,79 | Přečteno: 450x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 5

Prosince 1991 a moje měsíční cesta do USA. Pochopitelně: od prvního okamžiku plná zážitků, drobných i větších problémů, jako by mi chtěl Osud říct, že jiné už to nebude. I v případě rozhovoru s naší velvyslankyní v USA.

16.2.2024 v 8:08 | Karma: 13,06 | Přečteno: 432x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 4

Tak jsem konečně přistál v USA! Bylo 7. prosince 1991. Imigrační kontrolou jsem prošel, známá si mne převzala na letišti a můj exkluzivní měsíční pobyt mohl začít.

12.2.2024 v 8:08 | Karma: 19,19 | Přečteno: 517x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 3

Na přelomu roku 1991/92 jsem byl pozván na měsíc do USA. Moje první cesta na Západ! Že to nebyla maličkost, je nasnadě. Ale v prvé řadě bylo nutno doletět a překonat administrativní překážky v podobě imigračních úředníků.

9.2.2024 v 8:08 | Karma: 17,42 | Přečteno: 464x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 2

Psal se prosinec 1991 a já jsem se chystal na svou první cestu na Západ a rovnou do USA. A hned v úvodu nastala první krize: to když mi kamarád oznámil, že je bez auta, kterým mě chtěl odvézt do Frankfurtu n. M. na letiště.

5.2.2024 v 8:08 | Karma: 17,46 | Přečteno: 490x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 1307
  • Celková karma 15,80
  • Průměrná čtenost 1152x
Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.