Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak je těžké stát se "podcasterem"... 1.

15. 03. 2017 15:27:25
Nevím, co mne to popadlo... možná nějaká podvědomá pracovní deformace, možná nedostatek kreativních aktivit... Rozhodl jsem se, že budu (...) dělat podcasty. A samozřejmě jsem se začal po internetu rozhlížet, kudy do toho?

Samozřejmě jsem si dělal nejrůznější průzkumy a tak jsem definici ve Wikipedii nemohl minout.

Omlouvám se tímto, že pro zkušené "podcastery" to bude nošením dříví do lesa.

Z Wikipedie mne zaujala nejvíc informace, jak že vzniklo slovo podcast a samozřejmě definice významu. Zas takový zázrak, jako se z toho marketingově dělá, to není. Je to audiobloging. Technologicky vzato, jde o soubor s komponovaným audio programem. Něco jako rozhlasový pořad. Tento ovšem nevysílá rozhlasová stanice, ale tady je soubor uložen. Uživatel si jej stáhne a může přehrát v libovolný čas, tzn. není omezován pevně daným časem vysílání.

Velmi často si prý pak takové soubory pouštějí příjemci při jízdě autem, na kole, hromadnou dopravou, při běhání... snad i při práci. Prostě kdo kdy kde jak má čas.

Dnešní digitalizovaný svět je prostě takovýmto podcastům nakolněn (stejně jako videoblogům) a čemukoli mediálnímu co dříve bylo dostupné jen profesionálům, protože to vyžadovalo

  • státní souhlas nebo aspoň registraci - t.j licenci
  • smlouvy se společnostmi pro šíření signálu
  • drahé a složité technické vybavení i zázemí
  • týmy profesionálů
  • budování marketingu a finančních zdrojů, jako např. státní příspěvky, reklama i sponzoři

Tohle vše běžní, poloprofesionální i amatérští podcasteři nepotřebují...

Z USA známe ještě místní nebo tzv. amatérské vysílání. I toto vysílání, rozhlasové či televizní, má ale svá pravidla; ba i sólo amatéři se jistým zákonitostem nevyhnuli - přinejmenším museli mít aparaturu a vysílač. Proto základnu tohoto typu tvořili a tvoří především radioamatéři.

Dnes vám stačí mikrofon, PC/notebook/Mac, software a internet.

Ti co se dnes pohybují v digitalizovaném internetovém světě, to tedy mají jednodušší. A na internetu je zároveň dostatek informací, jak začít a kudy do toho.

Tak snad začneme tím mikrofonem, ne?

Nebudu tady pochopitelně dělat rekalmu ani výrobci, ani prodejci... neb vězte, že to není jedno a totéž.

Zjistil jsem si jednu věc, že pro přímé připojení s počítačem *) je nejjednodušší USB mikrofon. Mikrofony, které je potřeba napájet, tzv. phantomové, vyžadují další, zpravidla neméně drahou krabičku.

*) Počítačem teď myslím, PC, notebook, tablet, mobil, iPad, iPhone...

No, samozřejmě je tu základní faktor: cena výkon versus vaše kapsa.

Namítnete mi proč si nevystačím s běžným mikrofonem, co je součástí PC. Bohužel, tyto mikrofony jsou příliš zvukově všeobecné a "berou všechno", tedy široké okolí. Zatímco při mluveném slově přeci jen potřebujete, aby mikrofon bral zvuk maximálně několik cm od vašich úst a už netřeba kontakt vašich rukou s podložkou stolu nebo otáčení židle, na které přitom sedíte. Na to jsou přesné odborné charakteristiky (ledvinový, kardioidní charakter atd.) - to si prosím ale nastudujte sami, pokud vás to zajímá.

Já jsem se rozhodoval mezi několika mikrofony do 2.000 Kč. Víc se mi do toho do začátku rozhodně investovat nechce. I tak vím, že přitlačím za stojánek a pop-up krytku (tedy kus molitanu eliminující nepříjemně bouchající "p" a "b", které může při mluvě vznikat). Pomohlo mi i to, že výrobce nabízí v daném případě základní software zdarma - a ten také potřebuji.

I tak to nebylo jednoduché.

Se mnou nikdy...

Za prvé - chtěl jsem mít mikrofon ješte ten den, tedy dnes.

Chápu, že dnešní "podnikatelé" si nepotrpí na přílišné skladové zásoby. Ale "můj" mikrofon patří přeci jen mezi ty žádané. A nikdo z prodejců je ihned neměl. Nejen ten jediný. Čili buď všichni lžou o prodejnosti nebo jsou tak neschopní, že se jim nevyplatí mít třetí nejprodávanější mikrofon skladem. Najednou jej všichni vyprodat nemohli, že?

Mnou vybraný maloprodejce měl pár kusů - na Slovensku. To je přeci jen z ruky.

Podařilo se mi dopátrat i český velkoobchod. Díky stránkám německého výrobce. A náš velkoobchod je k dodání ihned má. Jenže bylo už pozdě večer a tak jsem trpělivě čekal do dnešního rána.

Byly z toho celkem tři telefonáty... a choval jsem se maximálně slušně a ohleduplně.

Během prvních dvou telefonátů jsme si vyjasnili, že jsou velkoobchod a tedy v sídle zboží jaksi nemají. Mikrofon sice mají ihned, ale firemní prodejna (kupodivu jen několik stanic tramvají ode mne) má DNES zavřeno, protože zaměstnanci jsou prý na školení. Jediné "ihned" je ve velkoskladu v Říčanech. - Inu, auto nemám. - Rozhovor byl jaksi "na pokračování", protože firmě spadl internet a tím pádem i telefony...

Třetí telefonát se týkal balení mikrofonu.

Německý výrobce má totiž na foto pěkné masivní transportní pouzdro. S molitanem uvnitř. To by se mi vyplatilo i za cenu, že onen velkoobchod prodává mikrofon o 200Kč dráž než mnou vybraný maloprodejce. Takže velkoobchodní slečna mi zjistila, že mají balení v zataveném plastovém "blistru" - tedy stejné, obyčejné jako ostatní... Na onu moji informaci mi sdělila, že výrobce má pouzdro "zřejmě navíc k přikoupení". Slušně jsem jí vysvětlil, že nikoli - že výrobce to má jako standardní obrázek. A protože byla opravdu milá a ochotná, velice jsem jí poděkoval...

...a šel si objednat mikrofon k maloprodejci, který mi jej má údajně zítra dodat.

- - - - - - - - - -

A tím bych to pro dnešek ukončil. Co a jak bude dál - o tom zase snad už v nejbližší příštím blogu.

Autor: Martin Faltýn | středa 15.3.2017 15:27 | karma článku: 7.84 | přečteno: 298x

Další články blogera

Martin Faltýn

Peníze všem - dej Á-Té-eM.

ATM je ovšem "po našom" bankomat. Nevím proč a odkud se vzalo slovo bankomat a proč se tomu rovněž neříká "Automated teller machine"... O překvapení ale není nikdy nouze.

17.8.2017 v 8:08 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 395 | Diskuse

Martin Faltýn

Dnes má svátek - Kristián

Řekne-li se v Čechách Kristián, znamená to jediné: Oldřich Nový. Byl, je a bude v této roli prostě nepřekonatelný. A i kdybyste tisíc dětí takto pojmenovali, žádné už nebude tak slavným Kristiánem.

5.8.2017 v 14:32 | Karma článku: 13.79 | Přečteno: 278 | Diskuse

Martin Faltýn

Taky jste digitálně (z)blbli?

Občas se mi stane to, co asi sami znáte. Člověk se tak upírá na techniku, že pro ni samotnou zapomíná na "jiná řešení", mnohem prostší a věcná. Horší už je to jenom tehdy když technika nefunguje.

4.8.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 560 | Diskuse

Martin Faltýn

Mých 52 000 íček a 2 podpisy Miloše Zemana

Íček jako bodů "iDnesů" - to jen pro pořádek, aby si někdo nemyslel, že se jedná o nějakou spojitost s bývalým poslancem Langerem. Nuže, dosáhl jsem počtu 52 000. Jakou to má spojitost se Zemanem?

1.8.2017 v 17:15 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 491 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vladimír Koliandr

Je konopí nebezpečné?

Umí vyléčit rakovinu, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu schisofrenii, Crovnovu chorobu i další nemoci. Dokonce i periferní neuropatii související s HIV nebo roztroušenou sklerózu! A je vynikající zeleninou.

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Herman

Vietnamské národnostní muzeum včetně muzea jihovýchodní Asie

Vietnamské národnostní muzeum se nachází 8 kilometrů od centra Hanoje. Zajímavé historické památky jsou umístěny nejen uvnitř muzea, ale i venku jako například různé typy dřevěných domků nebo vodní loutkové divadlo (FOTO+VIDEO).

18.8.2017 v 18:53 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 93 | Diskuse

Michal Schmidt

Svěrák běžel Po strništi bos a natloukl si nos

Nová svěrákovina, která předchází kultovnímu snímku Obecná škola. Jan Svěrák už však nepatří mezi osvědčené kádry filmového řemesla. Alespoň ne potom, co se vydal Po strništi bos.

18.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 3105 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Matčin sen na Olšanech – pravdivý příběh jedné hrobky

Olšanské hřbitovy skrývají hned vedle hlavního vchodu sousoší tzv.Matčin sen od Františka Rouse (hrobka rodiny Hrdličků, VI - 6b). Snad kolem žádné hrobky není tolik legend a mýtů nekriticky přebíraných i do odborných prací.......

18.8.2017 v 10:34 | Karma článku: 23.15 | Přečteno: 628 | Diskuse

Hermína Muchová

Paddy Kelly přijede již zítra do ČR !

Idol 90. let, který letos oslaví 40. narozeniny, přijede již zítra do České republiky. Potkat a spatřit jej můžete v Sedmihorkách u Turnova, kde se uskuteční Happy Faces Festival, jehož bude právě Paddy hlavní hvězdou.

18.8.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 677 | Diskuse
Počet článků 739 Celková karma 18.21 Průměrná čtenost 1440

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.