Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tereza Králíček to drajvne v 6:40 PM a jiná chvála češtiny

15. 05. 2017 8:18:30
Předem upozorňuji, že jakákoli podobnost s reálnými osobami (s výjimkou osob veřejných), místy, pojmy a ději či událostmi je čistě cool, ale jinak zcela náhodná. Aneb, ať žije češtin!

To "a" chybí na konci posledního slova v perexu zcela záměrně. Někdy je to totiž s tou češtinou skutečně k uzoufání... jako by nestačilo, že ji przní novotvary.

Jo, každá doba má svůj historický jazykový vývoj.

Nosočistoplenu, knihovtipníka nebo klapkobřinkostroj a jiné novotvary nezachránila ani sebelepší zpěvořečnost 18. století. Zrovna tak už málokdo dnes ví, kdo to byl wachmajstr, co direktuje mašinfíra, běžně užívaných jen o sto let později. V minulém století dvacátém, sotva se jedna generace stačila naučit aktuální spisovný "slang" (jinak se to nedá nazvat), čili novotvary, už se generace další učila jiné... A tak přežívající slovník Rakousko-Uherska, vystřídaly novotvary prvorepublikové, vesměs anglo a frankofonní. Ty pak nahradily germanismy nacistické a sotva je krátce nahradily tvary poválečné, už tu máme na 40 let rusismy... zatímco dnes je usilovně nahrazujeme amerikanismy - dokonce tak, že pro řadu slov už nemáme ani jejich české obdoby.

Jedna čeština zkrátka mnoho podob má.

A vždy mít bude. Možná bychom se mohli vrátit k našim obrozeneckým buditelům a pokusit se nahradit novotvary 21. století výrazy výhradně českými. Stačí se podívat na slovník internetu, mobilní komunikace, časového určení AM/PM, CET apod. A to už nemluvím o novotvarech teprve dospívajících generací, které si vytvářejí doslova svůj oborový slang - např. mezi "jútúbery". Což by si nevyhnutně generace našich prarodičů spojovala s nějakou tuberou.


Aby v tom byl dokonalý guláš, do češtiny se zasahuje ještě více. Pravidla českého pravopisu z roku 1977 jsou mi dokonale na nic. Stejně tak už jako sbírka roztomilých archaismů pobaví sbírka přísloví F. L. Čelakovského, byť se zde lze dočíst řadu mouder, jako

Kráva i vůl knihy mají a přec čísti neumějí.

Což mi v mnohém připomíná, že stejně tak neumějí číst dnešní politici (ti to neuměli nikdy a spíš se drží Čelakovského úsloví "Skutek pravdu vykládá"), dále redaktoři, hlavně ti co vykládají co si máme myslet, pak všichni ti odborníci, úředníky počínaje a experty konče... no a největšími experty jsou Češi v diskusních fórech a po hospodách.

Zrušení přechylování jmen se dá "morálně" uchopit ještě tak u cizinek. I když nevím, zda pravidla českého pravopisu netrvají stále ještě důsledně na přechylování. Cožpak, když se některá dáma jmenuje křestním jménem Barbra, Pamela, Joan nebo Priscilla, dá se ještě pochopit, že jde o ženu. U Bonnie, Hayley, Leslie či Amber nebo dokonce u blogerky Do Thu Trang bych si tak už jistý nebyl.

Nato se nám tu vytvořila ještě elita mezi Čechy. Taková jakási snobská, zoufale se toužící odlišit od "plebsu"... Je to "intelektuální" minderwertigkeitskomplex snaha se vyrovnat těm, co mají doma audinu, vilu s hnízdem i v zahraničí, obléknout se u Diora, Givenchy nebo Lauren už taky není problém... tak je to potřeba odlišovat se i češtinou.

Nestačí tedy být už Eliška Kaplická, ale je třeba být Eliška Kaplický, Emma Smetana nebo Martina Bárta. Protože košile je bližší než kabát, tak dodám, že tady v blozích a diskusích na iDnesu si svou společenskou úroveň zvyšují rovněž některé takové.

Zni to jako dobrý prank.

Ještě, že aspoň čeští chlapi mají v tomto směru rozum a neberou si přechýlené příjmení své manželky. (Naštěstí není tolik národů, kde se ženská příjmení přechylují.)

Potrefené dámy se ohrazují tím, že v zahraničí by nikdo nevěděl o koho jde, že si vzaly zahraničního manžela... a podobné pseudosnobské výmluvy. No, dobře - ne každá se hned musí jmenovat Ludmila Protopopovová, ať si mají štempl v občance s čím chtějí.

Jen to celé působí směšně. A tak to můžeme uzavřít jiným roztomilým příslovím:

Koneckonců, kdybys na koště navěsil stovky větví, strom z něj stejně nebude.

Autor: Martin Faltýn | pondělí 15.5.2017 8:18 | karma článku: 21.49 | přečteno: 455x

Další články blogera

Martin Faltýn

Telefonování aneb Jak jsem dnes "(ne)telefonoval"

Možná znáte scénku Jiřiny Bohdalové "Jak se telefonuje". Taková hříčka, monolog z 60. let. Dnes telefonování vypadá jinak. Zejména to internetové, datové přenosy a tak. Ale ani tady není o "humor" nouze.

24.7.2017 v 19:43 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 381 | Diskuse

Martin Faltýn

Jak jsme grilovali a "rozumovali"

Když se Češi sejdou - jsou nejchytřejší na světě. Nejlíp v hospodě, ve vinárně... nebo na grilovačce. Ne jinak tomu bylo u nás. Člověk si to musí zkrátka užívat a nepoddávat se blbé náladě.

17.7.2017 v 19:32 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 369 | Diskuse

Martin Faltýn

Trump v Paříži a vysoká aktivita klíšťat - v České televizi

Někdy si člověk musí klást otázku, co vůbec umějí v České televizi pořádně? Pražská kavárna, jak tomu říká prezident Zeman, opět předvedla vrchol svého umění.

13.7.2017 v 16:12 | Karma článku: 39.08 | Přečteno: 1872 | Diskuse

Martin Faltýn

Tři historky z mého dětství

Za mých časů nebyly blogy, psát si deníčky se nenosilo. Dnešní blogující rodičové mají výhodu: historky svých potomků zapíší sem a hotovo. Co za historky se ale dochovaly z dětství o vás?

8.7.2017 v 8:53 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 396 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jeden den na planetě Zemi

Země je třetí planeta sluneční soustavy, zároveň největší terestrická planeta v soustavě a jediné planetární těleso, na němž je dle současných vědeckých poznatků potvrzen život.

28.7.2017 v 9:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 |

Karel Sýkora

Magické fotografie Luisy Azevedo

Luisa Azevedo is a portuguese young woman who was born in 1998. She lived most of her life in Covilha, but currently living in Lisbon. As far as she remembers, she always liked arts and crafts to create her own imaginary world.

28.7.2017 v 8:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |

Karel Sýkora

Proč my křesťané vzdáváme božskou úctu Ježíši Kristu

Ježíš Kristus je ústřední postavou křesťanství. Ježíš veřejně působil jako pocestný kazatel v oblasti dnešního Izraele a západního břehu Jordánu. Hlásal brzký příchod Božího království a vyzýval k obrácení či pokání.

27.7.2017 v 11:09 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 558 |

Karel Sýkora

Alter Bridge – Isolation

Alter Bridge je americká rocková skupina, založená roku 2004 v Orlandu na Floridě, USA. Jejími členy jsou tři členové kapely Creed Mark Tremonti (sólová kytara, zpěv), Brian Marshall (basová kytara), Scott „Flip“ Phillips (bicí).

27.7.2017 v 7:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 |

Karel Sýkora

Mr. Big – Undertow

Mr. Big je americká rocková skupina, založená v roce 1988 v Los Angeles ve státě Kalifornie. Původní sestava skupiny byla: zpěvák Eric Martin, bubeník Pat Torpey, baskytarista Billy Sheehan a kytarista Paul Gilbert.

26.7.2017 v 18:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 |
Počet článků 735 Celková karma 19.89 Průměrná čtenost 1443

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.