Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza "Havárie policejního supersportu" nese znaky zametání pod koberec?

1. 06. 2017 8:08:08
CIA a FBI by mohly učit jak se to dělá a Česká policie to zjevně učí od nich. A to velmi "obratně" profesionálně. Každopádně je zajímavé, jak je celá kauza "vytvářena". Aneb, co všechno se (ne)dozvíme.

Není třeba si vymýšlet. Stačí se naprosto věcně a suše držet faktů. A rozlišovat mezi ověřitelnými fakty a dodávanými informacemi, což jak, jistě chápete, není jedno a totéž.

Předem podotýkám, že jakkoli je mi líto zranění dvou osob, škody na majetku i prestiže zúčastněných, nejde mi o zjišťovaní skutečností.

Jde mi jen a pouze o analýzu mediálního zpracování případu.

Zdroje jsou totiž svým způsobem v případně idnes.cz signifikantně zajímavé a nabízí se otázka, proč jsou tyto pouze z regionální redakce Brno, když jde o vyjádření celostátních činitelů? Zajímavý fakt.

Brno.idnes.cz - 1
Brno.idnes.cz - 2
Brno.idnes.cz - 3
Brno.idnes.cz - 4

Omezit se pouze na dva zdroje - iDnes a ČT24 - jistě stačí. Jinde je to totiž obdobné.

Ale pojďme již ke kauze havárie policejního supersportu.

Celá kauza se tedy vyvíjí mediálně takto:

1. Luxusní supersport BMW i8, který Policii ČR zapůjčila společnost BMW Group ČR, měl v noci na úterý nehodu.

  • To je neoddiskutovatelný fakt.
  • Policie ČR by jistě stála o to, aby se i tento fakt nedostal do médií. Ale pravděpodobně při "zpracování havárie" se k tomu nachomýtl někdo z médií a nebo někdo příliš horlivě média informoval. Např. z okolí Pražského hradu, jak vyplývá ze zdrojů.

2. Dvě osoby utrpěly zranění. Řidič Policie ČR a zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš.

  • Rovněž neoddiskutovatelný fakt.

Nyní už ale následují informace, které nesou známky fabulace, úpravy a opravy reality k obrazu svému. Tady už se možná zakrývá skutečnost.

Ano, veškeré další informace už nejsou fakta, ale informace a jejich výklady dodávané oficiálními zdroji Police ČR, Hasičským sborem, záchrankou, Generální inspekcí policejních sborů, jejich školenými mluvčími, a v neposlední řadě policejním prezidentem Tuhým i samotným ministrem vnitra Chovancem.

3. V původní zprávě policie uvedla, že vůz následně narazil do stromu. Později informaci upravila s tím, že auto vjelo do potoka vedle silničního mostku.

  • Tady už pravděpodobně začíná úprava faktů dodávanými informacemi.
  • Nabízí se jediná otázka. Proč toto tvrzení? Policie neví, jaká to byla havárie? A kde se stala? Důvod může být např.: odvést pozornost od místa nehody, kde by se mohly objevit nežádoucí stopy.

4. Rozcházejí se i prvotní informace o tom, kdo BMW řídil. Podle jihomoravské policie byly příčinou havárie náhlé zdravotní potíže řídícího policisty, zdroj MF DNES z Hradu řekl, že za volantem seděl Kruliš.

  • A tady bych se mohl opakovat. Proč toto tvrzení? Policie nebo Hrad neví, kdo vůz řídil?

5. „Podle zjištěných prvotních informací policista v důsledku náhlého vážného zdravotního stavu přestal ovládat vozidlo,“ sdělila policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

  • Tuto skutečnost už tedy neověříme. Proto ji musíme zařadit do oblasti zpracovávaných informací.

6. Mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková prohlásila: „Přivolaná lékařka u něj diagnostikovala cévní mozkovou příhodu“ a také „Druhým zraněným byl mladý muž, u něhož jsme měli podezření na vážné poranění páteře." Článek v Brno idnes spekuluje že "Zatím není jasné, zda byl někdo z pasažérů pod vlivem alkoholu."

  • Nikdo se na toto již dále neptá a nezkoumá to.

V souvislosti se samotnou jízdou vozu se "náhle" objevuje informace, že

7A. Podle serveru Aktuálně.cz jízdu policejním BMW Krulišovi schválil sám šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil. A to v pondělí po deváté hodině večer na slavnostní večeři u příležitosti návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji.

A co více:

7B. Leoš Tržil policistu před jízdou údajně upozornil, že Kruliše nesmí pustit za volant.

  • Najednou je tu příliš mnoho dodaných informací. A to i přes veškerou "stručnost" ostatních prohlášení, kdy dotazovaní většinou prohlašují "no comment" a odkazují na průběh vyšetřování "kýmsi".

8. Policie tvrdí, že k nehodě služebního supersportu došlo při jeho prezentaci ve večerních hodinách. Jako součást návštěvy prezidenta Miloše Zemana.

  • Toto tvrzení dostalo ránu z milosti v podobě prohlášení samotného Miloše Zemana.

9A. „Krajské oddělení policie vydalo prohlášení, že jsem přihlížel oné zkušební jízdě v deset večer. Chci říct, že police lhala. V deset večer jsem byl v posteli a četl si monitor,“ prohlásil prezident.

9B. Prezident pak laskavě udělá "ústupek" v podobě prohlášení: „Nezlobte se, já k rychlým autům lásku necítím, ale toleruji u mladých lidí, že se chtějí projet." A navštíví zraněné v nemocnici, tedy toho, který není "v umělém spánku".

Dovolte mi malou odbočku.

Je evidentní, že snaha Police ČR zatáhnout do případu prezidenta republiky nevyšla. A proto muselo nastoupit zpracovávání dalších verzí případu, aby se daly předložit veřejnosti.

A nastává to nejdůležitější: přímé zdroje jsou vyloučeny, vše mají v rukou pouze "mluvčí".

10. K prezidentovi se pak vyjádřila policejní mluvčí Komárová, podle které informace o Zemanově účasti nezazněla. „Zřejmě šlo o mylnou interpretaci,“ podotkla mluvčí.

11. K otázce toho, kdo řídil Krajský policejní šéf Leoš Tržil odmítl říct, kde je pravda, odkázal na vyšetřování GIBS.

12. „Nejsem oprávněn poskytovat jakékoliv informace. Obraťte se na policii.“ To řekl k nehodě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

13. Policejní prezident Tuhý: „V tuto chvíli mohu potvrdit, že celý incident vyšetřuje GIBS a samozřejmě si počkáme na ty výsledky,“

14. A je třeba rovněž uklidnit veřejnost: David Haidinger mluvčí společnosti BMW Group ČR řekl: „Máme speciální havarijní pojistky, které nejsou takové jako u běžných smrtelníků. Veškeré náklady budou hrazené z pojistky, daňové poplatníky to rozhodně nic stát nebude.“

15A. Neopatrná a zbytečně investigativně iniciativní je ovšem veřejnoprávní Česká televize, ČT24. Ve zprávách opakovaně vypouští do světa informaci, že nehodu na místě fotili přivolaní hasiči a pořízené fotografie museli na žádost policie na místě smazat.

15B. Aby ČT24 toto posléze dementovala, že později však vyšlo najevo, že hasiči fotografie mají, pouze je z kolegiality nezveřejní.

15C. A v jiných reportážích ČT24 se dozvídáme, že havarovaný vůz někde je. Ale kde a jak vypadá, ani ČT24 neví.

A nejlepší opravdu nakonec:

16. Vyjádření ministra Chovance:

„Není důvod cokoliv tajit a myslím si, že není potřeba o čemkoliv spekulovat. Je potřeba počkat na vyšetřování, které na konci řekne, jak to přesně bylo."

K tomu lze dodat jediné:

Jistě, pane ministře!

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 1.6.2017 8:08 | karma článku: 39.23 | přečteno: 3120x

Další články blogera

Martin Faltýn

Telefonování aneb Jak jsem dnes "(ne)telefonoval"

Možná znáte scénku Jiřiny Bohdalové "Jak se telefonuje". Taková hříčka, monolog z 60. let. Dnes telefonování vypadá jinak. Zejména to internetové, datové přenosy a tak. Ale ani tady není o "humor" nouze.

24.7.2017 v 19:43 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 381 | Diskuse

Martin Faltýn

Jak jsme grilovali a "rozumovali"

Když se Češi sejdou - jsou nejchytřejší na světě. Nejlíp v hospodě, ve vinárně... nebo na grilovačce. Ne jinak tomu bylo u nás. Člověk si to musí zkrátka užívat a nepoddávat se blbé náladě.

17.7.2017 v 19:32 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 369 | Diskuse

Martin Faltýn

Trump v Paříži a vysoká aktivita klíšťat - v České televizi

Někdy si člověk musí klást otázku, co vůbec umějí v České televizi pořádně? Pražská kavárna, jak tomu říká prezident Zeman, opět předvedla vrchol svého umění.

13.7.2017 v 16:12 | Karma článku: 39.08 | Přečteno: 1872 | Diskuse

Martin Faltýn

Tři historky z mého dětství

Za mých časů nebyly blogy, psát si deníčky se nenosilo. Dnešní blogující rodičové mají výhodu: historky svých potomků zapíší sem a hotovo. Co za historky se ale dochovaly z dětství o vás?

8.7.2017 v 8:53 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 396 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lucie Pražáková

Z pera kočky Elektry: Stěhování

Aneb čas krabic, tašek a šustivých obalů. Snad všichni dvounožci tvrdí, že stěhování je hrůza a raději by třikrát vyhořeli, než se jednou stěhovali.

28.7.2017 v 15:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Milan Šupa

Nadbytek informací zabíjí! I těch duchovních!

Nadbytek informací z duchovní oblasti může mít za následek až dokonce cosi takového, jako je duchovní smrt. Ale přesně stejně je to také s jejich fatálním nedostatkem.

28.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Libuse Palkova

Kuš ženská a mazej do kuchyně

Aneb, pánové, na slovíčko: Jsme vyspělá civilizace založená na toleranci a úctě k ženám. Ale některý baby maj fakt tak blbý feministický kecy, jako že ženská je taky jen člověk, že s tím musíme už konečně něco udělat.

28.7.2017 v 15:13 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 307 | Diskuse

Jan Pražák

Jestli vám doma chybějí myši, tak si pořiďte kočku

Tvrzení, že kočka ochrání lidské obydlí od myší, patří do oblasti pověr a mýtů. Pravý opak je pravdou, pokud doma myši nejsou, kočka je hravě opatří.

28.7.2017 v 14:29 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 309 | Diskuse

Jana Slaninová

Moje zvláštní svatba s Petrem Hannigem

Ráno jsem vstala v nějakém panelákovém bytě. Na toaletním stolku před zrcadlem stála kytice bílých růží a na stojanu visely dlouhé bílé krajkové šaty. „Pospěš si!“ volal na mě ženský hlas.

28.7.2017 v 13:13 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 735 Celková karma 19.89 Průměrná čtenost 1443

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.