Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsem to roztočil

4. 06. 2017 13:11:01
Jo, já to jednou za čas v životě roztočím... a nebylo to včera na mých 60. narozeninách, ale doslova den před tím. Protože je milé, že vám všichni dají spoustu dárků, ale někdy si musíte nadělit dárek taky sami.

Upřímně, ještě 31. května jsem netušil, že něco takového jako "fidget spinner" existuje. Ovšem 1. června jsem jaksi poněkud více surfoval po internetu a youtube... a našel jsem tam tuto hračku.

Víc než za hračku, gadget, bych to nepokládal. Jakkoli se mi snaží výrobci namluvit, že psychologové to považují za vynikající věc na soustředění, relaxaci, korigování hyperaktivity dětí a - podržte se! - zlepšení autismu a jemu podobným chorobám. Nejsem odborník ani lékař, najdete-li někdo odkaz na seriozní vědeckou studii (nikoli marketingovou reklamu) - sem s ní v diskusi.

Samotná hračička prý vznikla v 90.letech, ale dokonalý boom prý zažívá až nyní, v zahraničí od roku 2015. Můžeme si tedy fandit, že doháníme postupně vyspělý západ a máme za ním pouhé dva roky zpoždění. Tedy pokud se týká oné věcičky s označením fidget spinner.

Když jsem později hledal co ten výraz znamená česky, tak google překladač už mi jej nepřekládá a překladem jednotlivých slov jsem došel k výrazu něco jako "vrtivé otáčedlo".

No a protože já stále ještě mám smysl pro blbinky a blbosti - i přes svůj pokročilý věk 60 let - tak jsem se rozhodl, že si tu hračku koupím a vyzkouším ji. Co nejdřív!

Googlovat není těžké... Horší je v mnoha případech najít přímé prodejce, prodejnu čili "shop" nikoli jen ty, kteří mají e-shop. Nakonec jsem našel tady v Praze jeden nedaleko Národní.

Zjistil jsem, že jsem si vybral dobře, protože pár okamžiků po mně přišel do prodejny zákazník a říkal: "To je dobře, že spinnery máte. Já jsem vešel do prodejny... a tam, než jsem cokoli stačil říct, mi rovnou řekli: Spinnery už nemáme."

Jak takový základní model spinneru vypadá máte zde:

Středové kuličkové ložisko, které má po shora i zdola krytku. A zpravidla konstrukci se třemi zakončeními. Hračku uchopíme dvěma prsty jedné ruky a brnknutím prstu roztočíme nebo si prostě jen tak prsty pohráváme... Víc toho ta věcička neumí. Ale prý je to hotový zázrak.

A toho jsou si vědomi i výrobci, kteří nabízejí nepřeberné množství nejrůznějších barev, materiálů, pokovení, variant i forem.

A tak jsem se rozhlížel po prodejně, až oči přecházely. Vedle onoho základního plastového modelu měli i verzi s potiskem - vše v ceně tak do 300Kč. Pak tu měli něco co spíš vypadalo jak kohoutek od vodovodu, který jsem před pár dny kupoval, nakonec spíše takové kleštičky...

Něco prý bylo vyrobeno na 3D tiskárně, něco je soustružnická práce, mnohdy z ušlechtilejších kovů, s pokovením apod.

Byly tu ale i extravagantnější modely. S barevnými koncovkami, pro milovníky skull (ale i třeba ninja hvězdic), pak nakonec jakési kolečkové monstrum, které bylo příslušně nejdražší - bez pár korun tisícovka.

A tak jsem v prodejně stál a kladl si otázku, který model si koupit?

Rozhodl jsem se vyzkoušet nejprve doslova všechny. A tak jsem to bral jeden po druhém, neuměle si s nimi pohrával. A přitom jsem naslouchal, co říkají prodavači:

"Tento model též svítí ve tmě."

"Tady můžete vyndat ty součásti a omezit počet třeba jen na tři." (To prodavač předváděl u toho "vodovodního kohoutku".)

"Tady vám věnuji naši firemní kartu s natištěnou spirálou - když to roztočíte na spinneru, uvidíte zajímavé obrazce."

I zákazníci stáli za povšimnutí. Vlastně víc než prodavači. A bylo příjemné být součástí zákaznického "davu". Protože odposlouchávat některé situace stálo za to.

Pominu běžné dotazy.

Zajímavá byla např. dvojice manželů středního věku, kteří v tom byli ztraceni ještě více než já. Evidentně také ještě vyrůstali v socialismu, kdy byla omezená nabídka. Takže přehršle variant je jednoznačně zaskočila. Bylo až dojemné je pozorovat jak jsou bezradní:

"Tohle si náš jedenáctiletý syn musí přijít vybrat sám..." znělo resumé jejich bloudění regálky s vystavenými modely.

Pravým opakem byl tatínek podnikatel, který sem přišel se svou asi osmiletou dcerou a synem.

Dcerka si přišla vybrat nikoli spinner, ale "fidget cube" - kostku.

Je to opět prý hračka pro nervozní děti. Tentokrát pro ty co potřebují neustále zaměstnávat ruce. Tak namísto, aby cvakali propiskou... mají takovouto kostičku, se kterou se mohou vyblbnout.

Její o něco starší bratr se motal kolem fidget spinneru... Chvílemi si pár modelů i fotil. Nejvíce si pak hrál se skull modelem... když tatík najednou prohlásil:

"Vyberte si co chcete, ale už nemám čas, za dvě minuty odcházíme!"

Nebudu vás napínat. Kluk si nekoupil nic a holčička šťastně odešla s cvakací kostkou.

Vrcholem všeho pak byl asi třicetiletý motocyklista. Suverénně nakráčel do obchodu. S přilbou na hlavně, v koženém oblečení, rozrazil davy a bezohledně ohrožoval lidi velkým plastovým boxem, který měl na zádech místo baťohu. Snad tam měl složený ten motocykl, nevím. Přišel reklamovat ten nejlevnější plastový model.

"No jo, to se stane," komentoval to prodavač. A já si zatím dál prozkoumával modely spinneru. Ani mne nepřekvapilo, když jsem na některých papírových objevil "Made in China".

Motocyklista vzal mezitím nový kousek, položil jej na stůl, roztočil a vedle položil iPhone7, kde spustil časomíru.

Pobavilo mne to.

Pravda, víc by mne bavilo, kdyby mne nebouchal do zad svým boxem. Ale po mé trojí reakcí zády si konečně poodstoupil a já se opět mohl věnovat výběru modelu pro sebe.

Asi již po třetí jsem zkoušel skoro všechno; kromě skull a ninja modelů. To není můj styl. Nakonec jsem nasadil vylučovací, komparativní metodu. Začal jsem prostě vyřazovat to co se mi designově nelíbilo nebo nehodilo do ruky.

Říká se, že první co vám padne do ruky, bývá nejlepší... Jenže to nebyl klasický model. A tak jsem znovu zkoušel a vylučoval.

Až jsem se skutečně nakonec zastavil u poněkud netypického fidget spinneru, nejlevnější také nebyl. Taková "střední třída" za 500 Kč. Celokovový. A hlavně dvoukřídlý.

Co vám to budu dlouze popisovat, posuďte sami. I na blbnutí mi zbyl přitom čas.

Jestli mne to doopravdy uklidňuje, zatím nevím. ADD & ADHD snad nejsem... jelikož mám právě pár dni volna, tak stresem taky netrpím.

Ale chcete-li takovouhle hračku, proč ne. Je široká nabídka v našich e-shopech i některých obchodech. Celkově spíše dle toho, co je ještě tak prodejné na našem trhu v okamžiku kdy zákazník přijde přímo do prodejny nebo na web.

A pak jsou tu samozřejmě zahraniční webové stránky všeho druhu. Čínskými počínaje a "amazonskými" konče. Na nich je výběr modelů opravdu přepestrý.

A ti co si rádi připlatí za něco extra, mohou mít třeba bluetooth model se reproduktorem.

A nebo úplně luxusní model, v luxusním provedení, za luxusní peníze...

Inu, kdo si hraje - nezlobí.

Autor: Martin Faltýn | neděle 4.6.2017 13:11 | karma článku: 13.28 | přečteno: 414x

Další články blogera

Martin Faltýn

Jak jsem byl v tom

Ehm, nejsem úplné manuální motovidlo. Hřebík přitluču, leccos smontuji i opravím. Ačkoliv jako vyznavač uměleckých oborů byl měl být spíše to motovidlo. Nicméně, před pár dny jsem si to opravdu užil.

25.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 111 | Diskuse

Martin Faltýn

Nově na Chodově - otevřeli knihy, má to ještě pihy

"Je tam vážně hezky, metrem nebo pěšky. Dá-li se, či nedá se - má to pihy na kráse." - Asi tak bych shrnul dojmy ze své dnešní návštěvy v OC Chodov, protože to jsem si jako knihomol nemohl nechat ujít.

19.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 266 |

Martin Faltýn

Sedmé kočičiny

Znáte knížku Zdeny Frýbové "Robin"? Pokud ne, doporučuji... pokud jste majiteli psa, zejména foxteriéra, kterým Robin byl. Někdy mám ale pocit, že s mými kocoury bych směle mohl napsat něco podobného.

15.9.2017 v 16:50 | Karma článku: 25.89 | Přečteno: 387 | Diskuse

Martin Faltýn

Trocha metro poezie - dvakrát poezie

Pamatujete si ještě, jak se jednu dobu objevovala v metru Poezie pro cestující? Byla to trocha klasiky, trocha soudobé tvorby a trocha autorské tvorby. Teď se zdá, že je tu poezie zas. A nebo...?

11.9.2017 v 11:12 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 161 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Bedřich Marjanko

Odešel Král Lear...

Není mnoho těch, kteří ač byli na vrcholu popularity zůstali svými. Nesklonili hlavu neohnuli záda... Marta Kubišová, Pavel Landovský a .... Jan Tříska!

25.9.2017 v 11:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Jiří Kindl

Krajně pravicová AfD ?????

Dal jsem si práci se zjišťováním, co je to AfD, než ji budu za krajně pravicové názory odvážně tepat.

25.9.2017 v 10:24 | Karma článku: 33.84 | Přečteno: 839 | Diskuse

David Vlk

Venku je dokonale hnusně.

Když se ráno probudím vlastním chrapěním ze suchého krku a snažím se nadechnout ucpaným nosem, ta ranní podzimní depka my obchází kolem postele jak stará s kosou.

25.9.2017 v 9:15 | Karma článku: 19.35 | Přečteno: 396 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Trampoty jednoho režiséra, aneb Veselé historky ze života

Pokaždé, když k nám na grafiku zavítal Čárlí, měli jsme hned všichni lepší náladu. Čárlí se jmenuje Charialos neb je původně Řekem, ale nikdo mu jinak neřekne než Čárlí.

25.9.2017 v 9:11 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 178 | Diskuse

David Dvořák

Německo, volby, AfD a příprava na „Týden nenávisti“.

V Orwellově románu 1984 byly na každodenním programu „2 minuty nenávisti“ a popisovány přípravy na „Týden nenávisti“. Vzpomněl jsem si na to při zhlédnutí ČT24 po německých volbách.

25.9.2017 v 8:38 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 1128 | Diskuse
Počet článků 749 Celková karma 14.51 Průměrná čtenost 1433

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.