Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Šest vrahů§ hledá autora

15. 09. 2015 13:13:40
Aneb, pospěšte si! Časový limit je prý neúprosný: 72 hodin na napsání detektivky šesticí českých autorů se zkrátilo na 48 hodin. A pravidla jsou pravidla, jak naznačuje iDnes.

Detailní informace o celém unikátním projektu - napsat původní českou detektivku šesticí renomovaných českých autorů "jedním dechem" - si můžete přečíst v článku iDnesu "PŘÍMÝ PŘENOS: Dívejte se, jak šest autorů píše detektivku".

A je tam přímo i odkaz na webovou kameru, kde můžete nahlížet do prostor knihkupectví Luxor pražského OC Quadrio, kde detektivka vzniká. Je to zajímavý projekt i v tom technickém slova smyslu, že iDnes spolupracuje (coby součást společného vydavatelství Mafra při koncernu Agrofert) s Playtvak.cz a Slow.tv - a tak se pochopitelně hledají zajímavé projekty, které by přitáhly zájemce.

Psaní detektivky autory, snímáno jednou kamerou, je v tomto směru zajímavým technickým i programovým počinem.

Stejně jako psaní detektivky on-line. Když autorské čtení, tak proč ne psaní?

Startovní výstřel byl včera ve 12:00 (?) a od té doby se píše, píše, píše... a co víc, čtenáři si mohu on line přečíst co který z šestice tvůrců právě píše a přečíst si i co bylo napsáno od samého začátku.

Ten začátek jsem si přečetl. Prachatý producent připravuje historický velkofilm o Žižkovi (inspirace nedávným Janem Husem?) za peníze majitele kasina (autoři se zřejmě inspirovali Kameňáky, kde tomu tak bylo). Zcela nečekaně se schází s ostatními účastníky toho filmového projektu nikoli v kavárně nebo na jachtě, ale přímo na místě budoucího činu - v ateliérech na Barrandově, kde jsou zrovna "v hale kulisy rozebrané Sixtinské kaple". Viz začátek první kapitoly.

Do očí mne jen praštil faktický drobný detail, že ve filmové řeči se neříká kulisy, ale spíše dekorace, hala je nazývána ateliér - jinak by nikdo z filmařů nevěděl oč běží. Také nevím, jak jsou ty "kulisy" po rozebrání uspořádány, protože dekorace se většinou přivážejí a montují, po dotočení rozebírají a odvážejí do skladu - jinak, kdyby to totiž na někoho spadlo, byl by to malér na kriminálku.

Ale šestice autorů potřebuje kriminálku jiným způsobem...


...někdo bude vrah. Nevím jestli někdo z hrdinů detektivky, kterých je rovněž šest. Autoři jim originálně propůjčili svá jména a já jen doufám, že kniha po vydání bude uvozena známým "jména, místa i události jsou zcela vymylšené a případná podobnost je čistě náhodná". Vraha si můžete tipnout. Zkusil jsem Sabinu - jediný dívčí element přidaný k oné šestici.

Pravdou je, že startující Jiří Walker Procházka to pěkně rozpálil a jinak se s postavami nemaže. Nejsou to žádní andílci a rozhodně nehovoří jazykem z vybrané společnosti.

Mistra J. W. Procházku jsem včera zastihl on line při psaní v okamžiku, kdy i on sám se teprve rozjížděl a překlopil do debe 2 dcl inspirace bílého vína. Přičemž hned oznámil svým sousedům, že nepije pro inspiraci, tu hledá jinde, ale trochu se potřebuje alkoholem oprostit od okolního poměrně rušivého prostředí.

Samozřejmě kecal, jak Kecal z Prodané nevěsty. My umělci (mohu-li se sem aktuálně rovněž započítat) chlastáme všichni. Někdo víc, někdo míň - ale abstinenti mezi umělci jsou jen, jak říkal Menšík, "momentálně nepijící alkoholici". Obdobně se mi např. před pár dny v kavárně jedna moje známá - výtvarnice - pokoušela omluvit svoji vizáž, že prý to nemá od pití neboť nepije. Na důkaz toho pak vyžahla dva velké koňaky s tím, že jí cokoli jiného alkoholického nedělá dobře. Účet v kavárně jsem zapravil částkou 750Kč, přičemž jsem se na ni při pití koňaku pochopitelně pouze nedíval...

Ale zpět k naší šestici autorů. Výpadky, tzv. "autorské bloky", se prý nepřijímají, lhůta 72 hodin je neúprosná...

...a kdo je vrah se on-line stejně nedozvíte. Na to si budete muset tu knihu koupit.

Chytrý marketingový tah.

Nicméně, pospěšte si, dívejte se a poslouchejte. Je to svým způsobem zajímavé sledovat (možná lepší než většina současných tv programů). Šet autorů hledá vraha, nebo možná naopak... to ať posoudí čtenáři.

K názvu mne pak inspiroval titul hry od Luigi Pirandella "Šest postav hledá autora".

A mně nezbývá než popřát tradiční, klasické a známé: zlomte vaz!

Autor: Martin Faltýn | úterý 15.9.2015 13:13 | karma článku: 9.61 | přečteno: 300x

Další články blogera

Martin Faltýn

Teď jsem na cestách

Ještě trocha času uplyne, než se s vámi začnu dělit o mé zážitky z cest. Tentokrát cestuji do Singapuru a do vybraných míst v Malajsii. Celkem v délce 5 týdnů. Tak tady je zatím aspoň malá ukázka ze Singapuru.

27.1.2023 v 11:21 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 282 | Diskuse

Martin Faltýn

Nenecháme to tentokrát na pouťovém papouškovi s planetami?

Koho jsme si zvolili, toho tam máme! - Asi nejsem jediný, kdo si to myslí... navíc výkřiky alibistů, že to není jejich prezident, jen ukazuje, v jak špatném stavu je naše rozdělená společnost. Všechno, jenom ne úcta a respekt.

13.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 367 |

Martin Faltýn

Spadněte ze židle na zem tak, abychom se tomu všichni zasmáli.

Nemyslím, že bych našel lepší titul pro toto pojednání o autorském humoru. Zejména proto, že si mnozí osvojují rozhodovat, co že to ten humor vlastně je. Aneb, ohlas na Josefa Prouzu a hlavně jeho diskutující.

7.1.2023 v 18:07 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 386 | Diskuse

Martin Faltýn

Marná sláva, musejí pracovat!

Práce šlechtí! To už propagovali zajíci Bob a Bobek. Pomiňme teď fakt, jak si práci představuje naše vláda, parlament a sněmovna. Mám na mysli ty, kteří si skutečně musejí plivnout do rukou.

6.1.2023 v 14:48 | Karma článku: 19.50 | Přečteno: 611 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Soumrak bohů nad Kuksem – tragédie posledních hrabat Sweerts-Sporcků

28.4.1945 dobrovolně ukončila svůj život pod koly vlaku Katharina Sweerts-Sporck. Kým byla tato polozapomenutá žena? Poslední "Šporkovna" na Kuksu ve stínu hákového kříže a krvavého konce druhé světové války.

29.1.2023 v 17:37 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 333 | Diskuse

Pavel Král

Křesťane, stojí ti to za to?

Četli jsme: „Bůh se z dobroty k tobě rozhodl zachovat všechny, kdo se plaví s tebou.“ Tak jsem si při tom představil sám sebe. Jak pluji tímto životem. Pokaždé jsem na lodi s nějakou skupinou lidí. A tou lodí může být společenství

29.1.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 106 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Avatar: The Way of Water - 80 %

Lidstvo se nedokázalo smířit s nuceným odchodem z planety Pandora, tudíž je po deseti letech zpět. Což je opravdu špatná zpráva pro Jaka Sullyho a jeho rodinu, kterým najednou hrozí velké nebezpečí.

27.1.2023 v 19:00 | Karma článku: 8.24 | Přečteno: 158 | Diskuse

Jaroslav Kadlec

Prago Union - Příduhned

Hodnotím hudební počiny uplynulého roku. Co zajímavého vzniklo na naší hudební scéně v roce 2022? Krátká recenze na osmé řadové album pražských Prago Union.

25.1.2023 v 20:23 | Karma článku: 4.06 | Přečteno: 122 | Diskuse

Richard Mandelík

FOK na podzim 2022

Promyšlená a pestrá práce dramaturga Martina Rudovského dělá z komorní řady FOK spolu s komorní řadou PKF to nejlepší na hudební scéně. Nutno však přiznat, že u PKF hraje významnou roli skvělá a sličná dramaturgyně Martina Sermain

24.1.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse
Počet článků 1210 Celková karma 18.04 Průměrná čtenost 1203

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...