Co jste viděli/neviděli na ČT24

5. 11. 2018 8:08:08
aneb díky za "nová media"... neboli internet. "Nová media" je označení České televize. Inu, občas jí ale ona nová média dávají nůž na krk, podrážejí nohy... jinak řečeno, když můžete a chcete, víc informací si vždycky najdete.

A tak, jak říkám na prvním místě - pokud můžete - t.j. technicky a dovednostně - doplňující, korigující, a nebo i zcela nové informace si můžete najít na internetu.

Proto by jej řada mocných, včetně mediálních mocností, nejraději kontrolovala, moderovala (digitalizační výraz pro slovo "cenzura"), když už jej nemůže omezit nebo nejlépe zakázat úplně. Protože jestli je v něčem nejslabší - o proti konkurenci - je to manipulační šíření informací.

Proto ČT spoléhá hlavně na svoji moc masového vysílání signálem pro masy - rozuměj pro tu masu, která utváří celek - nikoli internetové - jakkoli to slovo nemám rád - "elity". V terestiálně / satelitním vysílání se to vysílá jedna radost! Neexistuje tady pluralita výběrů události, pohledů na ně a hlavně neexistuje možná pluralita názorů. (Jakkoli se snaží pod hlavičkou veřejnoprávnosti prezentovat něco jiného.)

S internetem je to mnohem horší.

Tady si můžete vysílání vrátit v čase - jestli jste se nepřeslechli, nepřehlédli... ba dokonce si můžete odskočit na jiné zdroje a porovnávat.

Zde pak tedy dochází k něčemu, co má ČT a jí podobní nejméně ráda - k utváření si vlastního názoru.

Jedna ze základních pouček při zpracování zpráv praví, že zprávy se vytvářejí výběrem.

Neboli

  1. jakou zprávu vybrat
  2. co z této zprávy vybrat (neboli výběr z výběru)
  3. jak zprávu okomentovat

Jsou tu i jiné aspekty, ale pro daný účel je to dostačující. Totiž, právě těmito třemi hlavními aspekty můžete jednu každou zprávu upravit k obrazu svému - tedy k tomu, jak ji budete prezentovat a jaké bude mít vyznění pro vaše diváky (a posluchače či čtenáře).

Tím se dostávám k příkladu, kterým bych to rád dokumentoval.

Zpěvák Jaromír Nohavica dostal z rukou ruského prezidenta Putina tzv. Puškinovu medaili.

Informace o samotné medaili naleznete zde.

Pojďme ale k tomu, jak byla ona zpráva prezentována v České televizi.

Hlavní pořad Události patří k nejsledovanějšímu vysílání. A tím pádem nejvlivnějšímu.

Editorská politika ČT24 je něco, čemu se už dlouho nesnažím porozumět. Tedy tomu, jak a proč jsou zprávy vybírány a jak jsou řazeny.

Všeobecné pravidlo praví, že řazení - t.j. pořadí - se dělá dle významu zprávy. Snad i v ČT24.

V daném případě zpráva o vyznamenání Nohavici je v čase 16:14 a je vsunuta mezi zprávy o ustanovující schůzi zastupitelstva v Olomouci a rozsáhlý materiál a promo na film Balada o pilotovi. Názorněji:

  • 15:04 - 16:14 = 1 minuta 10 vteřin "zastupitelstvo"
  • 16:14 - 16:40 = 26 vteřin "Nohavica"
  • 16:40 - 19:28 = 2 minuty 48 vteřin "Balada"

To samozřejmě vypovídá o významu, který se zprávě o vyznamenání Nohavici přikládá. Jak umístění tak i délka hovoří za sebe. Navíc: obvykle se pořady s různými tématy oddělují předělem-znělkou. Ta následuje ale až po "Baladě". Že nebudou odděleny dva pořady o kultuře - Nohavica+Balada, to je celkem pochopitelné. Jak to ale souvisí se zastupitelstvem, mi zůstává záhadou.

A nyní ještě k druhému bodu, nikoli na okraj, co bylo z Nohavicova vystoupení před Putinem zveřejněno? V podstatě kromě jen Nohavicovo poděkování. Vazalské, řekl by někdo. I o tom je onen výběr z toho co se ze zprávy uveřejní a jak to vyzní.

Vysílání Událostí je zde.

Ruská televize 1.TV referovala pochopitelně o Putinových vyznamenáních celkově mnohem podrobněji. A pokud se týká Nohavici, nejenže ukázala jeho zpěv písně Bulata Okudžavy. Ale z celého jeho proslovu, použila právě jen slova:

"Když čteš písně, verše jiného člověka, když zpíváš písně jiného člověka, staneš se částí jeho duše. A nebýváš jeho nepřítelem."

Najdete zde v čase 5:58.

Zkusíte se obrátit i k jiným zdrojům.

Takže na příklad zpět k ČT 24. Na svém webu zveřejnila samostatný článek k vyznamenání. Najdete jej zde. V článku je ovšem video, které pořídil redaktor ČRO Martin Dorazín. Upřímně, je to natočeno dost vzdáleně mobilem. Autor si toho byl vědom a dal to na svůj Facebook pouze. Ovšem vložením tohoto videa do profesionálního článku veřejnoprávního media ČT24 opět jen vyjadřuje svůj editorský postoj k této události.

Nejlépe se k tomu postavila on line novinová média. Nahlédl jsem pouze do dvou.

iDnes zveřejnilo jak přehlednou informaci, tak i video z celého ceremoniálu. Nic víc, nic míň.

A Novinky k videu přidaly české titulky, ale také rozsáhlé vesměs negativní komentáře. Jejich výběr tak samozřejmě vyjadřuje i postoj tohoto média k oné události.

Stejně jako to činí ČT24.

Takto se to tedy dělá.

Další příklady jistě hledat nemusím.

Tím bych to uzavřel. Podotýkám, že mi nejde o hodnocení, vychvalování či hanění Jaromíra Nohavici, ani o obdobné postoje k Putinovi atd. atd. - to není obsahem tohoto článku.

Hodnotím pouze vybrané mediální zpracování oné události.

Děkuji proto předem všem diskutujícím za slušnou a objektivní diskusi.

P.S.: Vědoma si své "moci" ČT 24 podporuje návštěvu prezidenta Zemana v Číně rozsáhlým materiálem v Horizontu 24 "Technologie ve službách totality" - což je samozřejmě zacíleno na Čínu. Myslím to samozřejmě pejorativně. Za daných okolností mi to přijde jako taková veřejnoprávní medvědí služba.

Autor: Martin Faltýn | pondělí 5.11.2018 8:08 | karma článku: 39.27 | přečteno: 3302x

Další články blogera

Martin Faltýn

Tentokrát bez martinské husy

Je tradicí, že k svátku sv. Martina patří pečená husa. No, tak tentokrát jsem si ji "odpustil". Sice nemáme u nás osvobození husy, jako má americký prezident odpuštění krocanovi, ale za mne letos snad ano.

11.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 526 | Diskuse

Martin Faltýn

Pohřešuje se prezident - (ne)recenze

Ne, nebojte se... nejedná se o pohřešování některého z reálných prezidentů. Jde o čistou literární fikci. Je zajímavá tím, že je spoluautorem bývalý prezident USA, Bill Clinton. Což mne zaujalo na plakátě v metru.

6.11.2018 v 18:22 | Karma článku: 8.24 | Přečteno: 311 | Diskuse

Martin Faltýn

Nelíbí se vám kdo byl letos vyznamenán?

Nejvíc mě vždycky pobaví, jak se vynoří řady odborníků... Nejlepším jsou v tomto směru média. A nejzábavnějším? Asi diskutující pod články a blogy... Je to radost sledovat a číst.

29.10.2018 v 21:38 | Karma článku: 31.40 | Přečteno: 842 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Stisk Studentský deník

Čeští elfové si nechtějí hrát na nesystémovou zpravodajskou službu, říká mluvčí skupiny

Bojují za demokratickou společnost v digitálním prostoru. Skupina se inspirovala iniciativou elfů z Pobaltí. Ti se potíráním ruské propagandy snaží udržet svou samostatnost. Za anonymní skupinu českých elfů hovoří Bohumil Kartous.

18.11.2018 v 14:04 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 438 | Diskuse

Josef Nožička

Podivné to způsoby Slonkové s Kubíkem

Vydrží po včerejšku Andrej Babiš na pozici premiéra do konce tohoto roku? A jaký je váš názor na praktiky, které v této kauze ukázali investigativní reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík?

14.11.2018 v 8:03 | Karma článku: 46.57 | Přečteno: 7312 | Diskuse

Jana Slaninová

Je čas podzimní štvanice!

Když lidi štvou zvěř, považuji to ještě za poměrně normální. Když se ale lidi snaží uštvat člověka, někde něco smrdí sírou...

13.11.2018 v 19:09 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1848 | Diskuse

Ivo Cerman

ČT volby v USA podcenila

USA jsou velká země, dějí se tam zásadní věci, které ovlivní i nás, ale ve světě České televize jako by nic neznamenala.

13.11.2018 v 10:13 | Karma článku: 33.12 | Přečteno: 871 | Diskuse

Zdeněk Macura

Naše Seznamzpravy.cz lživě manipulují a CNN taky

Je to velmi smutné, ale je to tak. Seznamzpravy.cz a také CNN se chovají jako psychopat. Popírají evidentní fakta a lživě obviňují.

10.11.2018 v 11:12 | Karma článku: 38.04 | Přečteno: 1770 | Diskuse
Počet článků 830 Celková karma 17.89 Průměrná čtenost 1425

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Najdete na iDNES.cz