Podporuji čínskou ekonomiku

2. 02. 2019 8:08:08
Nikterak cíleně, ovšem. Ale podívám-li se na řadu výrobků... i kdybych chtěl, Číně se nevyhnu. To už spíš vadnému masu z Polska, pokud mi dodavatel nezatají, odkud pochází. S Činou to není tak jednoduché.

Buďme upřímní, řeč bude o onom Made in PRC, nikoli o jiných lokalitách, aniž bychom zpochybňovali lidská práva a politiku jedné Číny.

Známý seriál Simpsonovi měl v jednom ze svých počátečních dílů fantasmagorii: instriktážní film o světě bez zinku. V tom kratinkém instruktážním filmu (stejně poškrábaném a chrchlajícím jako is to pamatujeme my z nšich třídních projekcí) pak bylo názorně zobrazeno, jaké by to byly, kdyby zinek prostě nebyl.

V jiném takovém "simpsonoském" školním snímku, pro změnu propagačně-naučném, se hovořilo o atomovém jádru. A škodlivý jaderný odpad se prostě zametl pod koberec.

Připadá mi, že zametání pod koberec se aktuálně věnujeme neustále.

Shlédl jsem kousek čím dál více zbytečného pořadu Máte slovo. Tentokrát na téma Huawei a (ne)bezpečnost. Na delší shlédnutí to nebylo, stejně jako onen pořad. Nikdy se tam nic nevyřeší, k žádným závěrům ani řešením se tam nedojde. Možná, až se ten pořad přejmenuje na "Máte problém".

Zatím si v tomto směru musíme vystačit s interpelacemi na premiéra.

Takže kdoví, možná i s novým názvem...

Stejně tak se tedy nevyřeší otázka nepoužívání čínských výrobků.

Stačí se jenom podívat na výrobky kolem sebe. I ta originál HP klávesnice, na které píši tento blog nese hrdý název "Product of China". Tím se, prosím tedy, honosí hrdé HP.

Záhájil jsem proto přímou ofenzivu.

Objednávám sí výrobky přímo v čínském e-shopu. Takových je pochopitelně víc a já tento s exotickým názvem vůdce 40 loupežníků jmenovat nebudu. Jistě mi pak jeho aplikace špehuje vše v mobilu. To abych podpořil "ověřené" zprávy, ovšem tajné, o špionážních aktivitách jiné čínské firmy.

Pravdou je, že onen čínský obchod má přehled o pohybu svého zboží lepší než Česká pošta, a to i o pohybu uvnitř pošty - pokud se tedy týká mých objednávek. Už párkrát se mi stalo, že na mne dva-tři dny trčela v e-shopu hláška, že zásilka je na výdejní poště, zatímco výdejní pošta se neobtěžovala mi poslat ani sms ani písemné oznámení. Jednou jsem tak dokonce z mlčenlivé České pošty lovil zásilku na poslední chvíli, to když mne čínský obchod upozornil, že se blíží konec všech lhůt. Pravdou je, že jsem při "prvním čtení" zhola nepochopil obsah anglického sdělení a proto jsem to lovil na konci lhůt. (Již se nedivím našim poslancům, že i oni potřebují více čtení u zákonů.)

Je zbytečné, abych vás tu unavoval výčtem toho, co jsem si koupil. A pro změnu v Česku jsem si koupil, v neposlední řadě, ne jinde než v Číně vyrobený nový mobil pro seniory. A to od renomované české firmy, která se proslavila mobilem v podobě stolního telefonu. Když jsme teď potřebovali také náhradní napájecí zdroj s kabelem - bylo to opět "Product of China."

Ano, lze řadu věcí omezit. Pokud to jde, hledat jiné cesty. A odklonit potencionální nebezpečí - vládní akce Huawei je toho dostatečným důkazem.

Na druhou stranu, chcete-li určité zboží či produkty, těm čínským se prostě nevyhnete, ani z vlastních zdrojů. Jak vídno na příkladu onoho mobilního telefonu.

Neptám se, zda je to dobře nebo špatně. Světovou revoluci neplánuji, svět nezměním. Ani tu ekonomiku neřídím.

Jediné co mohu: buď se těmto výrobkům vyhnout, pokud se mi něco nelíbí - naštěstí nejsem naše vláda a nemusím vypisovat výběrová řízení a pak měnit podmínky řízení. Ani nekonám lobbistické ekonomické cesty tímto směrem.

Na druhou stranu: nemám pocit, že bych si nemohl cokoli objednat pokud chci nebo to potřebuji - zejména, dokud v tom trh neklade překážky.

Takže stejně tak jako si občas objednám pár věci z této země, objednávám si také např. výrobky jisté renomované firmy s malými kuchyňskými spotřebiči. Z Velké Británie. Dokud jsou. Protože, kdoví, co bude po brexitu a s bezpečnostními to nemá nic společného. V daném případě hledám kvalitu výrobku, stejně tak jako třeba jinde hledám optimum poměru cena / výkon.

Jistě, nechovám se politicky. Ale chovám se ekonomicky. Směrem ke své kapse, ke svým potřebám a to zejména tam, kde si potřebuji zpříjemnit nebo zkvalitnit život. Třeba i zdravotně a nebo duchovně.

Takže to, že jsem si třeba koupil draka, který umí "vypouštět kouř", nemá nic společného ani s politkou, ani s ekonomikou... ani s oslavou nadcházejícího nového čínského roku. Prostě se mi tento objekt líbil a chtěl jsem ho. Dva měsíce jsem čekal, než se dostane do slevové akce. Další tři měsíce, než ke mně doputoval.

Podporuji vědomě čínskou ekonomiku?

Snad ani ne.

Podporuji totiž to, co pro mne a mé nejbližší pokládám za nejlepší. A čínským výrobkům se přitom dost dobře vyhnout nelze. A nelze tento fakt zametat pod koberec. Naštěstí nejsem vláda, abych musel řešit bezpečnostní otázky. Na to mi v domácích podmínkách stačí Apple a jeho aplikace Facetime,

A jak jste na tom vy?

--------------------

Foto: M. Faltýn

Autor: Martin Faltýn | sobota 2.2.2019 8:08 | karma článku: 18.65 | přečteno: 431x

Další články blogera

Martin Faltýn

V pondělí se prý moc nečte

Maximálně tak, co řekl zvnovuzvolený Babiš. co na to Zeman... A pokud prý chci "nahonit karmu", je nejlépe psát o víkendu. Jenže je pondělí a já píšu: o víkendu. A co dělat, když se vám smůla lepí na paty?

18.2.2019 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 226 | Diskuse

Martin Faltýn

Na skok v tramvajové vozovně

Ano, doslova na skok. Protože najednou se ozvalo hlášení řidiče: "Vážení cestující, z důvodu obratu směru jízdy vozidla, zajedeme na chvíli do vozovny." Ani jsme se nestačili nadechnout a už to jelo!

25.1.2019 v 8:53 | Karma článku: 17.47 | Přečteno: 496 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Poláci bojují za vlastní děti. My za Venezuelu.

Vždycky, když vyhrajeme v hokeji, celý národ jásá a křičí: „Kdo neskáče, není Čech!“ Vypadá to, že Češi mají svůj národ rádi a jsou na něj hrdí.

15.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.73 | Přečteno: 16324 | Diskuse

Tomáš Flaška

Pěkně si jdou Maláčová s Babišem po krku

A samozřejmě je zase hon na voliče důchodce. Teď jde o to, jestli jim přidat příští rok o 700 nebo o 900 korun. A oba to jedou stylem: kdo s koho!

15.2.2019 v 6:10 | Karma článku: 31.39 | Přečteno: 978 | Diskuse

Jan Bartoň

Stát chce snížit podporu fotovoltaikám

Podle informací lidovky.cz už státní úředníci vymysleli jak na podporu „solárním baronům“. Podle této informace se bude u každého případu zkoumat, zda výše podpory odpovídá rentabilitě projektu. To bude „maso“.

14.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 784 | Diskuse

Tomáš Flaška

Půjde ministr Ťok před soud?

Dostavba dálnice D11 se zdraží o 148 milionů. Rozhodl ministr, nebo kdo? Rozhodl ale hlavně rychle a tedy zjevně bez nějakých odborných analýz.

13.2.2019 v 11:07 | Karma článku: 30.26 | Přečteno: 1373 | Diskuse

Jiří Chvojka

Otevřený dopis pro Aleše Michla z České národní banky

Česká národní banka má chránit spotřebitele před nekalým jednáním. Jeden problém ochrany spotřebitele za možná miliardy korun jsme objevili a ČNB by ho měla řešit. Okradených mohou být stovky tisíc klientů jedné pojišťovny.

12.2.2019 v 12:19 | Karma článku: 30.79 | Přečteno: 2108 | Diskuse
Počet článků 847 Celková karma 18.44 Průměrná čtenost 1408

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Najdete na iDNES.cz