Za masáž v pořadu ČT "To se ví" by se nemuseli stydět ani komunisti!

16. 09. 2019 8:08:08
Česká televize nasadila doslova trhák! Pořad, který má zatočit s "fejky". Z nějakého důvodu jej nasadila po 22. hodině. Záměr nebo fejk? Poznáte to?

Úvodem malý exkurz do historie zábavy:

V 70. letech normalizace existoval zábavný pořad, kde umělci měli mezi sebou interní soutěž: "uštědřit ránu medvědovi". Neboli, propašovat do vystoupení protistátní špílec, popíchnutí apod. proti komunistické normalizaci. (Takto to uvádí spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík ve svých pamětech.)

V aktuálním pořadu TO SE VÍ se nic propašovávat nemusí. Pořad je jakousi otevřenou platformou, s cílem kdo v záplavě připravených "fejků" a "nefejků", dodá hlavně co nejvíc špílců proti současné vládě, proti Babišovi či proti Čapímu hnízdu... a vůbec všemu, co leží vlivným z České televize v žaludku, viz též níže.

První díl má 29 minut a věřte mi, že i to je moc!

Pořad je prezentován jako zábavný.

Asi proto do jeho čela byl vybrán poměrně beztvarý, bezbarvý a nudný Tomáš Měcháček. Prý je to mimo jiné komik. Alternativní a loutkoherectví nesleduji. Alternativními kreacemi oblažoval před pár roky na TV Prima v rámci pořadu Comedy Club (jeden díl zde). Mimochodem, při rozhovoru pro ČT24 roztomile koktal a breptal, pan alternativní "improvizátor". Zřejme je tedy tím pravým, kdo má humorně provázet pořad džungle fejků-nefejků, cituji: "ukazovat prstem na dezinformace", ať už v podobě pochytaných na sociálních sítích nebo z bulvárních výstřižků... V nejhorším si ČT pomůže vlastní kreativitou.

O kauze Čapí hnízdo si také myslím svoje. Ale pořad "To se ví" má zapotřebí ochotně plnit roli užitečného idiota, to se jinak nedá nazvat. Jeho moderátorovi Měcháčkovi scénář předepsal na toto téma celý komický skeč jak "na stojáka". Politický komentář jak za časů Televizních novin. To ke cti Hámy budiž řečeno, že se dokázal alespoň umravnit a přidal špílec jenom jeden... a to ještě celkem vtipný. Ale to je jedno: "ránu medvědovi" jsme prostě uštědřili a můžeme být spokojeni. Kopnout si z obrazovky veřejnoprávní televize do Soukupa, majitele TV Barrandov, se v rámci zábavného pořadu taky hodí. A kdyby něco: to přeci řekl účastník - není to názor televize. A aby to bylo "vyvážené" přidáme pár nevinných směšných avatarů na pár politiků za pultem - legrácka, která přestala bavit děti už ve třetí třídě ZŠ. Asi tak vypadá role užitečného idiota v praxi.

Bojují proti sobě dvě dvoučlená družstva.

Jedno družstvo na stálo vede Aleš Háma, který tak vytváří sám sobě jakousi konkurenci jím moderovanému soutěžnímu pořadu Kde domov můj. Ledaže by pořad končil nebo si Háma vzal hypotéku či jinou půjčku a potřebuje peníze. (Fejk!) Upřímně, Háma je pohotový, umí být vtipný...

Stálým lídrem druhého družstva je Halina Pavlovská. Její mentorsko matronský přístup, a la Banánové rybičky, je víc než zřejmý. A hned si v pořadu neodpustila sem vpašovat radu... Halinu musíte mít rádi za to, jaká je, ale její výkon je poněkud mdlý a roztékající se - protože je zvyklá na roli lídra a nikoli nahrávače.

Osvěžením jsou tedy hráčské osobnosti - které se mají obměňovat. Tentokrát to byla Adéla Gondková coby spolusoutěžící Aleše Hámy. Byla svěží, plná energie... bezprostředností vyvažovala určitou koženost a chtěnost pořadu, s "medvědem" si příliš nezadala. Ale to bylo celé. Druhým hráčem (v dvojici s Pavlovskou) byl Marek Taclík, který působil asi nejvtipněji, nejpřirozeněji, uměl si udělat legraci i sám ze sebe a snažil se i tak trochu "soutěžit". S tímto přístupem by mu prošlo snad cokoli.

A ještě o účastnících. Jedním z úvodních momentů byly výstřižky bulváru na všechny čtyři účastníky. U hostů je to celkem jednoduché. Ale co chtějí tvůrci, proboha, "vytáhnout" na Hámu a Pavlovskou v takovém třeba desátém či dvacátém dílu?

Jaký byl celkově "výlet do mediální džungle"?

...jak to charaterizoval T. Měcháček, odměňující uhádnutou "pravdu" lébísky. Bohužel, je to nekoukatelný. Mládež rozhodně nepřitáhne, ta si najde své influencery jinde. Možná tak jejich rodiče, na jejichž radami a názory mládež ani nemávne rukou (totální "ignor"). Starší generace pro změnu není "in" (možná včetně mne, s více než 40 letou praxí v médiích).

Takže je to ve výsledku jenom úlitba veřejnoprávnosti a progresivním tendencím České televize, která si zřejmě myslí, že tím ty fejky prostě odhalí a vyjeví pravdu. (Tím, že Gondíková zavrhne bulvární titulek, že jí dal Langmajer kopačky a následně v dalším potvrdí, že ona dala kopačky jemu, toho asi dost dobře nedocílí.)

  • Přijde mi to tak trochu jako naučný dokument "Co všechno by měl vědět dospívající chlapec a dívka", který jsem byl nucen shlédnout v televizi v pubertě, kde se kolem problémů tančilo jak mezi vejci... a taky to nic neřeklo a nevysvětlilo. Ale tvůrci byli evidentně spokojeni, jak všechno té mládeži sdělili.

Tady se taky nic nevyřeší a hlavně, fejky vás to rozeznávat nenaučí (ono to u těch šikovných "fejků" dost dobře ani nejde). Zlé jazyky tvrdí, že kdyby to myslela ČT opravdu vážně, musela by s tím odhalováním začít sama u sebe. Takto se to částečně zvrhlo i v propagandu a politickou masírku, za jejíž styl by se za totáče nemuseli stydět ani komunisti. A závěrečný, televizí vytvořený fejk: Masarykův výrok o internetu, je úrovní tak pro absolventy VUMLu.

Budeme se těšit na druhý díl. A uvidíme, zda to bude opět takto vyrobená masáž a ataky. Nebo se pořad "najde", pochlapí, a přeci jen bude (méně mentorsky) varovat před tím, co je to fejk a co není. Hlavně, že pořad opět vznikl podle původního zahraničního formátu - věřte mi, to opravdu v celém pořadu "To se ví" zaručeně není fejk!

- - - - -

Tento blog je autorovou analýzou pořadu ČT a nevyjadřuje jeho názory na aktuální dění.

Autor: Martin Faltýn | pondělí 16.9.2019 8:08 | karma článku: 40.40 | přečteno: 2897x

Další články blogera

Martin Faltýn

Mohou za "Letnou" Simpsonovi, South Park a Sponge Bob?

Řekneme si to rovnou: 250-300.000 lidí není maličkost. Z hlediska 10.650.000 obyvatel ČR je to sice % nepříliš vysoké číslo; dnes je rozhodující nejen počet, ale síla hlasu. Vemte si takovou jednu Gertu třeba.

19.11.2019 v 10:33 | Karma článku: 22.21 | Přečteno: 651 | Diskuse

Martin Faltýn

Zeman není Trump

V čem je tedy rozdíl? Miloš Zeman je prezidentem pečených husí. A Donald Trump? Samozřejmě pečených krocanů. Tím pádem první nemusí, zatímco druhý ano. Co?

11.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 365 | Diskuse

Martin Faltýn

Na neschopné řemeslníky, prodavače a jiné poskytovatele služeb mi stačí jedna věta

A divili byste se, jak ta jedna věta funguje. Pochopitelně vám ji prozradím až uvnitř, na konci blogu, jinak byste dál nečetli.

31.10.2019 v 12:21 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 1897 | Diskuse

Martin Faltýn

Dnes už běhám jen na jednu rychlost

Bývaly doby, kdy jsem běhával "stovku" za 12,54 sec. - v době, kdy jsem dojížděl do základní školy a po vyučování chytal autobus. S handicapem. Tedy mým, nikoli autobusu. Dnes už ani bez handicapu. Taky proč?

26.10.2019 v 8:08 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Orlík

Levicovým prosťáčkům v Izraeli se zdá být rozhodnutí z EU nedostatečné

12. listopadu 2019 Evropský soudní dvůr (ESD) rozhodl, že zboží, vyrobené v židovských komunitách v Judeji a Samaří, nesmí mít označení „Made in Izrael“.

20.11.2019 v 5:29 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 240 | Diskuse

Karel Sýkora

Děkovná řeč Rogera Scrutona v češtině

Roger Vernon Scruton je britský filosof, estetik, politolog, spisovatel a hudebník. Je zastáncem a typickým představitelem konzervatismu. Vystudoval filozofii na Jesus College v Cambridgi, kde získal doktorát.

20.11.2019 v 4:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 |

Karel Sýkora

Anketa mezi studenty, co ví o 17. listopadu 1989

Student je člověk, který chodí do školy a který se systematicky vzdělává na nějaké střední, vyšší odborné, či vysoké škole, obvykle tak činí za účelem přípravy na své budoucí povolání. Věnuje se lidské činnosti zvané studium.

19.11.2019 v 5:41 | Karma článku: 3.06 | Přečteno: 78 |

Karel Sýkora

BBC dokument – Děsivá tvář ruských sirotčinců

Sirotčinec je instituce určená k zaopatření a výchově sirotků (dětí, které ztratily oba rodiče), kterých se nemá kdo ujmout, respektive dětí, které rodiče odložili.

18.11.2019 v 19:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 |

Karel Sýkora

Glossa ordinaria potvrzuje závěry mého článku

První opravdu systematickou úplnou glosu vytvořil Anselm z Laonu a jeho bratr Radulf. Jejich dílo se nazývá obvykle Glossa ordinaria a mělo velký vliv na veškerou pozdější exegezi Bible.

18.11.2019 v 6:58 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 94 |
Počet článků 905 Celková karma 19.08 Průměrná čtenost 1362

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Najdete na iDNES.cz