Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Žena ztratila v Portlandu prsten

20. 02. 2020 19:08:00
Nový senzační článek s vášnivou diskusí. Odkaz na článek samozřejmě v blogu. Já bych se rád zmínil o trochu jiných aspektech: aspektech nikoli ztrát a nálezů, ale nálezců. Protože to je neméně zajímavé.

Každý z nás občas něco ztratí. Tím nemyslím "jen" hlavu, ale nějaký ten osobní předmět. Mobil, klíče, mince, drahocennosti...Ano, ze šperků se velmi často ztrácejí prsteny.

Někdy, ale opravdu jenom někdy, se nám tyto ztracené předměty díky Osudu vracejí.

Tak nám iDnes nabídl článek "Žena zratila v Portlandu prsten". Nevím, proč je tato informace natolik důležitá, že je zařazena v rubrice Zpravodajství-Zahraničí.

Každopádně mne to navedlo na něco jiného.

Před časem jsem surfoval na Youtube. Jen tak. Nemám ovšem příliš rád takové to uniformní nabízení témat, na základě předchozích příspěvků. Je to, s prominutím, jako byste přišli do restaurace, kde jste si minule dali vepřo-knedlo-zelo a oni vám od té doby příště budou nabízet cokoli s pečeným vepřovým... A vy máte chuť zrovna na hovězí guláš nebo kuřecí soté.

A tak někdy doslova prolamuji tyto youtoberové i jiné internetové nabídky zadáváním naprosto různých, odlišných a někdy i náhodných slov.

Tak jsem nějakým "klíčovým slovem" našel amerického mládence, potapěče, který si říká DALLMYD.

Na první dojem mne zaujal tím, jak moc se podobá jednomu mému známému. Vzhledem (nikoli věkem, jsme přeci jen jiná generace), povahou i naprosto překotnou rychlostí mluvení, včetně mírně zastřeného hlasu. Ale to nebylo vše.

Dostal jsem se tím do úžasného podmořského světa "hledačů pokladů".

A tenhle mládenec to umí. Někdy je sám, jindy - kde je to složitější nebo jde o exotická místa - s partou kamarádů. Upřímně: stejných bláznů jako on.

Nacházejí pod vodou neuvěřitelné věci. Velmi často brýle, mobily, Go Pro kamery, drobné šperky, rybářské potřeby... ale i POZOR! zbraně! V tu chvíli "Dallmyd" jedná naprosto profesionálně. Volá policii, zbraň jí předá; dokonce v jednom videu má i oficiální soudní líčení, kde vystupuje jako svědek. Moc už si to nepamatuji, ale pravděpodobně šlo o nějakou registrovanou zbraň kriminálního činu.

Pokud se týká mobilů, pokud jsou v pouzdru funkční nebo je později zprovozní: zkontaktuje majitele. Na pár videích je pak vidět šťastné předání.

A zbytek? Velmi často najde nejrůznější balast. Rybářské návnady, pochopitelně plechovky od nápojů, různé krabičky, ale třeba i rám kola a další kovový balast... NIKDY to nenechá ve vodě, ale ekologicky to dle možnosti vyzvedne. Stará se tak o čistotu vod. A někdy ukáže na konci videa sbírku právě vyloveného. Pochopitelně ten balast putuje do odpadu.

"DALLMYD" ale používá pro hledání především své bystré oči a jako pomůcku má potapěčský nůž a sack na drobnosti. Často šnorchluje než že se potápí, vyhledávačku kovů si taky pořídil až relativně nedávno.

Klasičtějšími hledači pokladů jsou takoví, kteří mají vyhledávače kovu. A, ruku na srdce, velmi často se snaží pomáhat - třeba na plážích, kde někdo něco ztratil. Jsou už touto službou prostě známí. Jako třeba hledač Michael Olivier.

A do třetice: už opravdu jako hledačská i ziskuchtivá vášeň, za použití relativně drahých hledacích přístrojů (startovní ceny jsou kolem 150-200 USD), s vlastním i koupeným rycím náčiním či kovovým prosévačem písku na pláži. Ty v mé sbírce hledačů pokladů reprezentuje Robert Ferguson.

Cíleně prosévá pláže, jeho tyč s talířem neúnavně loví signály, přesně tak, jakou sílu frekvence nastaví. Když to zapíská, Robert vezme tyč, zajede kovovým čtverhranným sítem do písku a proseje to místo. Když nic nenajde, ale stále to píská...opakuje. Někdy si pomůže menším lokátorem, který vypadá jak elektrický zapalovač plynu...

A najde.

A zase všechno množné. Úlomek otvíráku plechovky, kousek drátu, kovový knoflík, nejrůznější mince... vzácněji pak řetízek, naušnici, prstýnek... nedo dokonce celé hodinky.

A zase následuje výstava nalezených předmětů.

Pokud vím, cennosti on či jemu podobní hledači pochopitelně dříve či později zpeněží. A videa natáčejí neustále. Pod hlavičkou "Beach Metal Detecting" jich najdete na youtube desítky.

A tak tito hledači obohacují. Někdy a někdy pouze sebe, pak jsou tady ale takoví - ti nejcennější - kteří pomáhají ostatním ztracené věci nalézt.

Třeba i po 47 letech, jako se to píše v článku na Idnes.

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 20.2.2020 19:08 | karma článku: 12.06 | přečteno: 566x

Další články blogera

Martin Faltýn

Korunovira padá, mediální panika stoupá

Dnes jsem narazil už na druhý článek, který tvrdí, že koruna padá, vše zdraží, že máme nakupovat za levno, dokud je co. Navzdory vládě, která ať udělá cokoli, je to dráždění býka červeným hadrem.

7.4.2020 v 14:55 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 401 | Diskuse

Martin Faltýn

Kulturní fronta v čase koronaviru

"Inter arma silent musae" - výrok u nás asi nejznámější z písně Karla Kryla. Ano, v letech 1968-69 kulturní fronta nejen jeho ústy bojovala za nás za všechny. A co dělá česká kulturní fronta dnes?

6.4.2020 v 8:08 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 813 | Diskuse

Martin Faltýn

Rouškový fejeton: Když s Národním šíjí všichni čerti aneb Dnes šnajdrujeme

Tedy rozumějme - s Národním divadlem! Pokud neznáte divadelní hantýrku, zejména tu historickou, čtete laskavě dál. Protože to je samozřejmě - o rouškách!

31.3.2020 v 11:23 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 297 | Diskuse

Martin Faltýn

Rouškový fejeton: Ha! Nemá čepici!

Tak tenhle výkřik se mi vybavil v okamžiku, kdy jsem čekal na tramvaj a kolem se křižovatkou proploužlo policejní auto. Jeho osádka nekompromisně monitorovala nás čekající. Pátrali snad po celostátně hledaném pachateli?

29.3.2020 v 8:08 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 493 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Dialogy s bakteriemi a viry

Lidé mají různé metody, jak se chrání před nákazou. Někteří posilují svou imunitu, jiní spoléhají na medikamenty a s jejich pomocí mikroorganismy ničí. Já volím mírnější metody a snažím se s bakteriemi a viry domluvit po dobrém.

7.4.2020 v 20:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Pavel Pelán

Mystika - Technický egregor

Co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.

7.4.2020 v 20:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kolektivní imunita, Aneb nejsme zkušební králíci

Tu nemůžeme mít, ani dostat, ani si ji vybudovat, protože to prostě nejde. Kolektivní imunitu v této zemi má jenom vláda a to dokonce bez očkování. Několik týdnů nás straší, a najednou nás chtějí promořit bez pardonu a informací.

7.4.2020 v 18:20 | Karma článku: 16.12 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jiří Vondráček

Opozice vyrazila do boje proti koronaviru. Nebo za volebními preferencemi?

Premiér udělal vstřícné gesto a nabídl tři místa opozici v Ústředním krizovém štábu. TOP09 do něj nominovala svého odborníka. Zubaře.

7.4.2020 v 17:52 | Karma článku: 28.74 | Přečteno: 520 | Diskuse

Petra Bergová

Všechno je tak, jak má být

V situaci, kdy nemůžeme dělat to, co bychom chtěli, cítíme úzkost nebo dokonce strach. Ale hlavu vzhůru, stačí se jen se zhluboka nadechnout a konečně si přiznat, že se něco děje.

7.4.2020 v 15:31 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 94 | Diskuse
Počet článků 945 Celková karma 18.11 Průměrná čtenost 1348

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...