Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Když otevřu CNN Prima News, jako bych otevřel dveře do hlučící ledničky

4. 05. 2020 15:15:11
Upřímně řečeno: pokud mnozí očekávali zázrak, tak ten se pochopitelně nekonal. Mnozí nadšenci tleskají nástupu americké "levicové" televizní stanice, hlavně, že americké. Leckomu to nedá spát.

Již delší dobu mám možnost sledovat americký originál - CNN International. V podstatě je to jako s ČT. Zapnete stanici a víte, co můžete od zpráv očekávat - jaký pohled. "Biden is good and God, Trump is bad and Devil". Celkový charakter zpravodajství odpovídá více méně všem současným demokratickým omezením, jaké si jen dokážete vymyslet: korektnost, multikulturalita, pozitivní diskriminace ... někde mezitím je snad i nestrannost a vyváženost.

Osobně s tím nemám problém.

A rozhodně mne zajímalo, co CNN ve spolupráci s Primou předvede.

Či spíše naopak, co předvede Prima ve spolupráci s vysoce profesionální a profesionálně náročnou CNN.

Protože, zprvu se ozývaly hlasy přinejmenším zkoumavé, až pochybovačné - např. ze strany spolupracovníka CNN Tomáše Etzlera. A dokonce během příprav rezignoval "z osobních důvodů" ředitel CNN Prima News. V Čechách jsme na podobné "formulace" poněkud skepticky hákliví. Na takovou tu "manažerskou korektnost" tiskových a jiných mluvčích si u nás ani 30 let po Sametové revoluci nepotrpíme. Zavání nám to zkrátka účelovým lhaním.

Ale nešť. To všechno jsou běžné mediální potíže růstu.

Realizační tým CNN Prima News se připravoval na svoji práci rok. Ostatní součásti ještě dřív. Určitě se nějakou dobu vysílalo i "do zdi", jak se říká v televizní hantýrce. Není to totiž maličkost.

Ani ne tak převzít grafiku a případně ji počeštit nebo zprovoznit vysílací studio.

Nejdůležitější ze všeho je v této práci: rutina.

Neboli výroba.

Dodržet přesně všechny potřebné postupy, aby se vyrobily jak jednotlivé příspěvky, tak zprávy, posléze pak "uzavřené" do jednotlivých programových bloků, pořadů... což vše se vylije v jeden celek. Je to vlastně něco jako mozaiková skládanka. A musí být dokonalá, jinak ten obraz nevytvoříte.

Jakým dojmem tedy na mne tedy působí obraz CNN Prima News?

Opravdu: jako bych otevřel dveře do ledničky.

Z toho vypulírovaného, odosobněného "vizuálu" na mne prostě zavanul chlad. Lednička (grafický vizuál) sama o sobě je dokonalá, zpracování obsahu (kvalita obrazu, technická čistota) rovněž. "Chuťově" je to však podle mne celé odosobněné.

Navíc jsem zjistil, že zvuk do mne "perou" snad na hranici povolených norem. Nikoli zkresleně, ale rozhodně zesíleně. Možná si vzpomenete, že to byl jednu dobu problém. Některé reklamy v televizích najednou tímto způsobem zvukově "vylítly" nahoru. Mnoho lidí si na to stěžovalo.

Moderátoři se zde více věnují svému "čtení" než kameře a skrze ni kontaktu s divákem; při rozhovorech je tu vůbec "pomyslná čtvrtá stěna", jak se říká na divadle. Je to stylem: my jsme herci a vy diváci. Vy se díváte na to co my vám předvedeme. Tečka.

Je to poněkud sebestředné a odosobněné.

Obsah?

Všichni víme, že v naší krásné malé zemi je jen omezený počet zpráv. Jiné si zkrátka nevymyslíte, pokud nejste bulvár a nevycucáte si je z prstu. Pak už to jen záleží na principu redakčního systému, které zprávy vybere.

V celostátním měřítku, pochopitelně, je to dáno.

V regionech je to závislé na tom, do jaké míry o nich chtějí jednotlivé televize informovat. A většinou moc ne, pokud nejde o zprávy celostátního významu, jak se říká. I ta ČT24 má regionální zpravodajství jen 1x denně a jen půlhodinu.

CNN Prima News nás tedy může obohatit především zprávami mezinárodními. Z toho, co jsem zatím shlédnul, jsem v tomto směru rozhodně nejásal. Bez zpráv typu, že dnes je mezinárodní den Star Trek nebo že tyčkaři si udělali domácí soutěž mezi sebou... bez toho se klidně obejdu.

Tak trochu otázkou zůstává, co nám nabídne Amanpour nebo Quest. Na rozdíl od většiny Američanů, a to včetně pracovníků CNN, tito dva vědí kde je "Československo" i Česká republika. Christiane Amanpour je zkušená světoběžnická korespondentka. Proslulá je v současné době svými rozhovory. Richard Quest se orientuje spíše na ekonomické pořady a hlavní události. Všiml jsem si před několika lety, že jednu ze svých cestovatelských cest za ekonomikou propagoval dokonce z Karlova mostu.

Tak trochu paradoxní je, že oba tito "američtí novináři" jsou Britové.

Dnešní média nejsou jen tisk a televize. Ale také internet a tedy přinejmenším webové stránky a sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube).

Na svých webových stránkách CNN Prima News uvádí ve webovém záhlaví "Nejaktuálnější zprávy z domova i ze světa".

Nemyslím si, že by to s tou "aktuálností" byl zas až tak žhavé. Aktuálnost zpráv je věc ošemetná; přinejmenším v tom smyslu, že pokud se zpravodajství začne honit jen za aktuálností, dříve či později to přestřelí a začnou mu unikat faktory jako důvěryhodnost a ověřenost zpráv.

Obsahově a politicky... je to na vás, jaké máte názory a pojmy. V podstatě se nejedná o žádné vybočení ze zpravodajského mainstreamu nebo dokonce názorový protipól současné české mediální scény. Objektivně vzato, CNN je stanice podporující demokraty a levou stranu politického spektra USA, je proti Trumpovská a lze těžko očekávat i jiný obrat směrem k české politické scéně.

Je to skutečně na vás, jak budete CNN Prima News vnímat.

Každopádně řečeno s jejími autory: nová éra zpravodajství začíná.

A bude bezesporu zajímavé sledovat, jak se s tím budou vyrovnávat hlavní rivalové ČT24 a TV Nova; případně jak a zda to začne ovlivňovat menší zpravodajství - velkým TV Barrandov počínaje a regiony konče.

Autor: Martin Faltýn | pondělí 4.5.2020 15:15 | karma článku: 28.38 | přečteno: 1606x

Další články blogera

Martin Faltýn

Skrze 90 krabic pozoruji svět

Po stopadesáté otevírám 98 krabici z 9O... a hledám. Už ani nevím co. A v které krabici jsem TO viděl. Nicméně, veselé i vážné situace se hromadí a tady je několik z nich.

1.6.2020 v 9:25 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 208 | Diskuse

Martin Faltýn

Zdravím skrze 90 krabic

Tedy přesně do tolika se vešel celý můj "majetek" po přestěhování do nového. Pro mne nic světoborného. Protože.

1.6.2020 v 8:08 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 252 |

Martin Faltýn

Byl to doslova šok

Byl! Protože, když jste zvyklí na určitě věci, nebo vám dokonce něco nebo někdo přiroste k srdci... a najednou zjistíte, že je pryč... Je to šok!

21.5.2020 v 8:08 | Karma článku: 20.10 | Přečteno: 632 | Diskuse

Martin Faltýn

Odstraňuje bakterie, plísně, viry... a mne

Tedy já nevím jak vy, ale já už mám pocit, že žiju jenom v desinfekci. Čistím se s ní, myju se jí, utírám se do ní. Pro mne za me, by ji už mohli prodávat klidně i v parfumérii.

16.5.2020 v 12:41 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 414 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K incidentu v Minneapolisu

Asi všichni jsme zaznamenali skandální a obtížně pochopitelný počin policie státu Minnesota (MN State Patrol), při němž byl v přímém přenosu zatčen štáb CNN v Minneapolisu.

29.5.2020 v 22:06 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 1665 | Diskuse

Jiří Turner

Připravme si spacáky, brzy půjdeme bivakovat na Kavčí hory!

Jak udělat z veřejnoprávní televize televizi vládní? Nejprve je třeba najít podporu ve Sněmovně a dosadit do Rady ty správné lidi, což se podařilo. Pak se vytvoří obecné přesvědčení, že ČT je třeba reformovat, rozumí se zestátnit.

29.5.2020 v 9:31 | Karma článku: 39.52 | Přečteno: 7454 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Líní kapři v zatuchlém rybníčku

Říká se, že změna je život a lépe kráčí životem ten, kdo dokáže změny přijímat, nebránit se jim a vidět je jako příležitost, výzvu.

28.5.2020 v 15:30 | Karma článku: 13.11 | Přečteno: 242 | Diskuse

Josef Nožička

Začátek konce demokracie? Ne, to jen Kalousek nevydýchal výsledek demokratické volby

Jsou výsledky dnešních voleb do Rady České televize důvodem k obavám o konec nezávislosti médií u nás, či dokonce o ohrožení demokracie v naší zemi?

27.5.2020 v 18:38 | Karma článku: 44.34 | Přečteno: 2719 | Diskuse

PhDr. Martin Opatrný, Ph.D.

Ostuda ministryně s jistotou desetinásobku

Mnozí finanční spekulanti se předhání v tom, jak co nejvíce znásobit vklady. Přeborníkem se v tomto směru ukázala ministryně financí Alena Schillerová.

23.5.2020 v 12:45 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 1207 | Diskuse
Počet článků 956 Celková karma 15.91 Průměrná čtenost 1341

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy a dosažením 60 let jsem se přiblížil i absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

Najdete na iDNES.cz