Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Pravá, a nebo tedy levá ruka ďábla?

26. 11. 2022 13:58:34
"Cvak sem, cvak tam," takto ohodnotil můj tatínek užívání magnetofonu B64. To mi bylo dvanáct let a poslouchal jsem nějaký film. Jenže, pokrok nezastavíš - což si člověk uvědomí zejména v okamžiku, kdy má v opravě počítač!

Dnešním mladým nějaká B64 už nic neříká a že to byl tehdy nějaký vynález! Přes kabel se z televize mohl nahrávat zvuk na magnetofonový pásek. A nebo z rádia či dokonce z mikrofonu. A znovu si to do nekonečna pouštět!

Samozřejmě písničky, pak pár rozhlasových her... ale pro mne hlavně zvuk z filmů a večerníčků. Nedovedete si představit, jak třeba pracovala dětská fantazie, když jsem tehdy poslouchal zvuk filmu Vynález zkázy. Neopomněl jsem se smát u komedií s Louis de Funèsem, které jsem tehdy snad měl všechny. Z večerníčků to byl Méďa Béďa, Pes Filipes, myši Fišta a Pišta kocourem Fousem. Z mimořádných audio jsem měl pár "záchytů" z Hovorů H, nějaké vystoupení Menšíka v rozhlase, jednu z her s Maigretem s Rudolfem Hrušínským v titulní roli... Z televize pak ze seriálu Komik a jeho svět, či snad 52 komiků, jsem měl stočenou onu břiskní hot jazz a dixielandovou hudbu, kterou jsem pak doprovázel domácí promítání němých grotesek s Chaplinem, na super8mm kopiích, ale i rodinných filmů typu "Synovec se učí lyžovat". Znáte to, s Chaplinem si tyhle domácí filmečky nezadaly.

Občas jsem se rád na magnetofonu vracel k některým pasážím, což v tatínkově očích bylo jen ono "cvak sem-cvak tam". Maminka si tehdy tohoto zázraku příliš neužila; zemřela když mi bylo 16 - ani jsem ji tehdy nestihl nafilmovat na filmovou kameru, kterou jsem dostal tehdy k vánocům. Tatínek se ovšem se mnou něco "natrápil". Nechápal, že některé věci si člověk prostě musí naposlouchat, a to se dá udělat jen opakováním.

Tatínek už nezažil nástup videorekordérů... Asi by zešílel, kdyby třeba viděl, jak jsem dával dohromady studijní video z historie filmu. To pro jednu třídu na soukromé střední škole, kde řediteloval můj kamarád. Měl jsem tehdy i jakousi video sérii dějin filmu, zpracovanou ministerstvem školství. A mohl jsem konstatovat, že má videotéka obsahuje významnější a závažnější tituly než ona "školní pomůcka".

Dodnes mám pár desítek VHS kazet (a samozřejmě přehrávač s digitalizací na DVD) a některé tituly prostě už dnes neuvidíte, pokud vůbec tušíte, o jaké filmy jde.

Tímto předělem se dostávám už ke zlatému věku DVD, Blu Ray a 4K nosičů - i když to můžeme rovněž "skočit", protože dnešní doba už je spíše USB" a cloudová, streamovací atd.

Základem je třeba moje soukromá videotéka v mém mobilu. V tomto případě ovšem nečekejte nějaké závažné tituly: v dnešní době Netflixu, Prime, Disney+ a já nevím čeho všeho, nabídka sleduje především komerční zábavu (hlavně různé seriály, fantasy a dramata).

A že jsme už dávno pokročili od profesionálních platforem k "samovýrobě" dokazuje pochopitelně (zdaleka nejen) YouTube. A na tuto platformu se přesouvají často i profesionálové. A nejvíc nešťastná jsou v tomto směru oficiální média, kterým tyto nezávislé programy boří informační monopol a vytvářejí nezdravou pluralitu názorů. A to do té míry, že ustanovují dezinformační "odborníky" pro obecné opravování názorů a jiných "omylů".

A tak se objevují studie, jak vázne komunikace mezi lidmi, rodiči a dětmi, dětmi a dětmi... Lidé se stále ve větší míře stávají pasivními konzumenty, stačí zapnout nějakou krabičku. Jistě o tom sami víte dost a dost.

Naštěstí je tu bezpočet aktivních, kteří vytvářejí videa, podcasty, píší blogy a články.

A, mimochodem, bez těch krabiček, ano, bychom ani my nedokázali napsat naše blogy. Já je třeba navíc někdy i diktuji do mobilu skrze hlasový převod do textu. To když se mi nechce mlátit prsty do klapek a nebo dostanu inspiraci na některém nepřístupném místě; například ve vaně. Pak stačí jenom diktovat... no a pak opravit chyby.

A nebo, jako je tomu tentokrát v mém případě: když mi něco poškodí počítač a ten se musí kompletně přeinstalovávat.

Můžete si vybrat co máte raději.

Někde by tomu opravdu řekli, zda-li je vám milejší pravá a nebo levá ruka ďábla. Ale nezoufejte. Ďábel je ve skutečnosti pouze v každém z nás a je jen na nás, zda si jej necháme přerůst přes hlavu - třeba až do závislosti - nebo nějak se s tím vším se ctí vypořádáme.

Autor: Martin Faltýn | sobota 26.11.2022 13:58 | karma článku: 12.85 | přečteno: 333x

Další články blogera

Martin Faltýn

Teď jsem na cestách

Ještě trocha času uplyne, než se s vámi začnu dělit o mé zážitky z cest. Tentokrát cestuji do Singapuru a do vybraných míst v Malajsii. Celkem v délce 5 týdnů. Tak tady je zatím aspoň malá ukázka ze Singapuru.

27.1.2023 v 11:21 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 282 | Diskuse

Martin Faltýn

Nenecháme to tentokrát na pouťovém papouškovi s planetami?

Koho jsme si zvolili, toho tam máme! - Asi nejsem jediný, kdo si to myslí... navíc výkřiky alibistů, že to není jejich prezident, jen ukazuje, v jak špatném stavu je naše rozdělená společnost. Všechno, jenom ne úcta a respekt.

13.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 367 |

Martin Faltýn

Spadněte ze židle na zem tak, abychom se tomu všichni zasmáli.

Nemyslím, že bych našel lepší titul pro toto pojednání o autorském humoru. Zejména proto, že si mnozí osvojují rozhodovat, co že to ten humor vlastně je. Aneb, ohlas na Josefa Prouzu a hlavně jeho diskutující.

7.1.2023 v 18:07 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 386 | Diskuse

Martin Faltýn

Marná sláva, musejí pracovat!

Práce šlechtí! To už propagovali zajíci Bob a Bobek. Pomiňme teď fakt, jak si práci představuje naše vláda, parlament a sněmovna. Mám na mysli ty, kteří si skutečně musejí plivnout do rukou.

6.1.2023 v 14:48 | Karma článku: 19.50 | Přečteno: 611 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Jak jsem málem neodvolila kvůli nepřekonatelné překážce

Vedu dobrodružný život. Dobrodružství na nás číhá všude, záleží jen na tom, jak mu umíte jít naproti.

31.1.2023 v 8:59 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 122 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Programová archeologie naší telky

Ne, vůbec jí nechci kárat a přiznávám, že na některý ty vykopávky kouknu rád. Určitě tím, že mě to vrací do mladých let.

30.1.2023 v 20:40 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 442 | Diskuse

Alice Barešová

O kultuře stolování

Nejsem zrovna puntičkář, ale někdy si všímám detailů. Stejně to dělala moje maminka, která se vyučila servírkou někdy na konci padesátých let a po zbytek života mi říkala, jak to všichni dělají v hospodě špatně.

30.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 319 | Diskuse

Karel Trčálek

Falešný Mesiáš na Hradě

Mesiáše poznáme docela snadno, vyřeší za nás všechny problémy. Jen ten, kdo to dokáže, je skutečný Mesiáš!

30.1.2023 v 17:02 | Karma článku: 16.31 | Přečteno: 282 | Diskuse

Jiří Herblich

Jedině počátek dá odpověď na to kdo jsme

Nebýt počátku nepoznali bychom ani konec, tímto otevírám počátek jako zdroj všeho, co přinese ten, kdo přináší čas.

30.1.2023 v 16:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse
Počet článků 1210 Celková karma 18.04 Průměrná čtenost 1203

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...