Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Mikuláš je za námi aneb čekání na Ježíška

6. 12. 2022 8:08:08
Autor přiznává, že se vždycky rád účastnil vánočních besídek a podobných show. Po překlenutí věku "recitace za čokoládu" se přesunul do kategorie aktivních "umělců" ne-li přímo tvůrců. Dokonce jednou měl kostým - hádejte odkud?

"Na ostrově Bujanu..." začínala jedna pohádka, kterou jsem coby vášnivý čtenář uměl ve druhé! třídě zpaměti. Posléze jsem ji recitoval na školní vánoční besídce. Dnešní děti recitují doufám jiné pohádky, básničky a říkadla - pokud vůbec.

Tím jsem tehdy zahájil sérii školních besídek v Praze. Pokračoval jsem v nich i na druhém stupni ZŠ v Jáchymově, snad i na gymnáziu v Ostrově nad Ohří... po letité pauze jsem se pak v 90. letech s nadšením vrhal na VIP akce typu slavnostní otevírání vily pro reklamní společnost; výroční konference přední pojišťovny až po slavnostní ples svého tehdejšího zaměstnavatele. Tam jsem si dokonce troufl na organizaci dvou sálů najednou, zprostředkoval jsem pro tuto akci také originální módní přehlídků filmových a televizních kostýmů (posléze několikrát ve snobských kruzích marně napodobovanou - ke kostýmům se totiž nedostanete pokud nemáte potřebné kontakty, což já jsem měl) atd. atd.

S miléniem a novým, již definitivním zaměstnavatelem na 20 let, jsem dosáhl životní role: Santa Clause.

Ano, hrál jsem "Santu", i když na naší besídce nechyběl ani Děd Maróz, ale také trojice Ježíšek a čert s andělem. Byla to tehdy taková ekumenická vánoční besídka, aby se nikdo "z národů ač jsme různých" necítil uražen nebo dokonce diskriminován.

Přiznám se, že nezávidím těm kteří se věnovali a věnují besídkové tvorbě pro děti. Tedy živým vystoupením před dětmi nebo dokonce mezi dětmi. Ať už to byl legendární strýček Jedlička, kterému se nelze divit, že děti upřímně nenáviděl. Následoval jej Miloš Nesvadba st. a Dáda Patrasová... nakonec v dnešní době třeba i Michal Nesvadba ml.

Vězte, že dětičky řádně provětrají vaši pohotovost, smysl pro humor i reakce a to "co ještě smíte" dítěti říci nebo udělat, i když jde třeba zrovna o fracka, kterého byste nejraději roztrhli jako hadr. Hlavně musíte být pořád milí, veselí a šprýmovní...

Své jsem si v tomto směru kdysi užil i při jednom konkursu dětí na jeden film. I to byla "škola", která se mi při mém santa klausování později velmi hodila.

K té "roli" Santa Klause jsem se pochopitelně coby tehdejší člen HR, neboli personálního oddělení, nedostal náhodou. V miléniu už jsem totiž dosáhl potřebných rozměrů a dokázal jsem naplnit příslušným objemem svěřený mi kostým.

Posuďte sami.

Jenom, ehm, tedy jaksi, jsem nenaplnil obuv. Už ani nevím zda byla - asi ano - spíše jsem se do ní díky vysokému nártu nevešel. A tak nastoupily pohodlné tenisky, což mi při tehdejším skoro tříhodinovém maratonu vyhovovalo.

Dětem to bylo jedno.

Pokud se zrovna necpaly sladkostmi, netrávily čas s ostaními "svatými" kostýmovými světci, nebo relaxovaly u rodičů, tak se couraly, honily se, brebentily... Jak praví klasik: "Ztichly jen když se musely někde v koutku vyblinkat." (Richard Gordon, Doktor v domě).

Není divu, že jsem měl trochu trému. Skoro větší, než když jsem třeba o pár let později hrál ve scénkách se Zdeňkem Izerem a jeho hosty. Zahrát si třeba s takovou Saxanou... to byla pohoda proti těmto živým, besídkám.

Mě na tom "santování" těšila nekompromisně jedna věc.

Nemusel jsem říkat: "Ho, ho, ho!"

Nevím proč mi připadalo toto tradiční Santovo povykování trapné.

Takže kdykoli maminka nebo tatínek ke mně přivedli své děcko, rovnou jsem přecházel na "důvěrnou konverzaci" typu Jak se jmenuješ, Jak jsi byl/a hodný/á? a podobné inteligentní společenské věty.

Na druhou stranu to byla docela fuška.

Zejména trávit takovou dobu v sále, kde se vzduch zahušťoval nikoli postupně, ale velmi rychle. Pamatuji si, že jsem si dopřál maximálně tak dvě krátké pauzy na nadechnutí... No a ne, nemyslete si, jak to znáte z filmových komedií, neměl jsem někde ulitou flaštičku s rumem, pivem či jiným alkoholem. Odjakživa zastávám a dodržuji pravidlo: při práci důsledně žádný alkohol! A tady jsem vlastně v práci byl. (Což jsem nenápadně dodržoval i při narozenových oslavách na pracovišti, pokud tam zrovna alkohol někdo s lask. svolením přinesl. Chodit se sklenkou vína jste mne mohli vidět. Ale nikdo už by nedal ruku do ohně za to, že mne viděl to víno pít.)

No, nesmím zapomenout na to, abych vám prozradil, jak to bylo s tím kostýmem.

Když přišel, byl zabalen v krabici, v hedvábném papíru. Bylo to celé navoněné... Navlékal jsem to na sebe skoro s jakousi bázlivou úctou.

O to důvěrněji jsem naopak, po skončení akce, už lehce nevoňavý kostým svlékal. S kostýmem jsem se doslova sžil. Srdcem i potem.

"Co s tím teď bude?" ptal jsem se tehdy HR kolegyně.

"No, coby," odtušila. "Pošleme jej zpátky do půjčovny do New Yorku."

A mně spadla santa klausovská brada, i ta má!

Autor: Martin Faltýn | úterý 6.12.2022 8:08 | karma článku: 11.45 | přečteno: 201x

Další články blogera

Martin Faltýn

Teď jsem na cestách

Ještě trocha času uplyne, než se s vámi začnu dělit o mé zážitky z cest. Tentokrát cestuji do Singapuru a do vybraných míst v Malajsii. Celkem v délce 5 týdnů. Tak tady je zatím aspoň malá ukázka ze Singapuru.

27.1.2023 v 11:21 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 282 | Diskuse

Martin Faltýn

Nenecháme to tentokrát na pouťovém papouškovi s planetami?

Koho jsme si zvolili, toho tam máme! - Asi nejsem jediný, kdo si to myslí... navíc výkřiky alibistů, že to není jejich prezident, jen ukazuje, v jak špatném stavu je naše rozdělená společnost. Všechno, jenom ne úcta a respekt.

13.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 367 |

Martin Faltýn

Spadněte ze židle na zem tak, abychom se tomu všichni zasmáli.

Nemyslím, že bych našel lepší titul pro toto pojednání o autorském humoru. Zejména proto, že si mnozí osvojují rozhodovat, co že to ten humor vlastně je. Aneb, ohlas na Josefa Prouzu a hlavně jeho diskutující.

7.1.2023 v 18:07 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 386 | Diskuse

Martin Faltýn

Marná sláva, musejí pracovat!

Práce šlechtí! To už propagovali zajíci Bob a Bobek. Pomiňme teď fakt, jak si práci představuje naše vláda, parlament a sněmovna. Mám na mysli ty, kteří si skutečně musejí plivnout do rukou.

6.1.2023 v 14:48 | Karma článku: 19.50 | Přečteno: 611 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Jak jsem málem neodvolila kvůli nepřekonatelné překážce

Vedu dobrodružný život. Dobrodružství na nás číhá všude, záleží jen na tom, jak mu umíte jít naproti.

31.1.2023 v 8:59 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 195 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Programová archeologie naší telky

Ne, vůbec jí nechci kárat a přiznávám, že na některý ty vykopávky kouknu rád. Určitě tím, že mě to vrací do mladých let.

30.1.2023 v 20:40 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 458 | Diskuse

Alice Barešová

O kultuře stolování

Nejsem zrovna puntičkář, ale někdy si všímám detailů. Stejně to dělala moje maminka, která se vyučila servírkou někdy na konci padesátých let a po zbytek života mi říkala, jak to všichni dělají v hospodě špatně.

30.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 337 | Diskuse

Karel Trčálek

Falešný Mesiáš na Hradě

Mesiáše poznáme docela snadno, vyřeší za nás všechny problémy. Jen ten, kdo to dokáže, je skutečný Mesiáš!

30.1.2023 v 17:02 | Karma článku: 16.31 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jiří Herblich

Jedině počátek dá odpověď na to kdo jsme

Nebýt počátku nepoznali bychom ani konec, tímto otevírám počátek jako zdroj všeho, co přinese ten, kdo přináší čas.

30.1.2023 v 16:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse
Počet článků 1210 Celková karma 18.04 Průměrná čtenost 1203

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...