Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Další šach mat veřejnoprávní demokracie ČT? aneb nová Rada ČT

8. 12. 2022 10:51:54
Kdo tyto záležitosti nesledujete, vězte, že od včerejška má Rada ČT nového předsedu, z nových členů. Jistě takových, jaké Česká televize nutně potřebuje - neb se jedná o nováčky navržené Poslaneckou sněmovnou.

Volba nových členů Rady ČT neprobíhala zdaleka hladce. Více si o tom můžete přečíst v tomto článku. Rád bych podtrhnul fakt, že opozice při volbě opustila sněmovnu - především na protest tomu, že volba nebyla tajná, jak bývá u podobných voleb ZVYKEM, ale pětikoalice rozhodla o volbě aklamací, neboli veřejným hlasováním.

Pětikoalice má v parlamentu nadopoloviční většinu, jak známo, takže všechny obstrukce a pod. ze strany opozice jsou v současné době jen šaškárnou.

Jak vypadá socha Spravedlnosti na Karlově mostě je dostatečně známo.

Zdroj Wikipedie, licence CC BY-SA 3.0

Ovšem, jak by měla vypadat socha Parlamentní většiny současné pětikoalice si raději nepředstavuji.

Nicméně, členové Rady ČT byli zvoleni. A od včerejška má Rada ČT nového předsedu. Podrobně o tom najdete jediný zdroj, a sice článek na Seznam.cz "Novým předsedou Rady ČT je bývalý šéf jejího zpravodajství Karel Novák".

S novými členy tím pádem Parlament získal v i Radě ČT pohodlnou většinu. Je přinejmenším zajímavé si přečíst kdo byl nově tzv. dovolen:

"Za loni odvolanou radní Hanu Lipovskou vyslali poslanci do Rady ČT letos v červnu politologa Ladislava Mrklase. Mandát mu skončí 27. května 2026. Dalšími čtyřmi radními veřejnoprávní televize na standardní funkční období zvolili poslanci bývalého ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka, někdejší novinářku a bývalou členku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Miladu Richterovou, bývalého šéfa zpravodajství České televize Karla Nováka a bývalého předsedu Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka." (Zdroj: zmiňovaný článek Seznam.cz "Novým předsedou..." - zvýraznění je moje, M. F.)

K tomu jen dodám:

S vazalskými bývalými funkcemi nově ve vazalských trafikách.

Jinak to nelze nazvat.

Nicméně aspoň dojde k nápravě věcí příštích a Rada ČT se už nebude pod novým vedením soudit s odvolanými členy dozorčí komise (stará Rada ČT spor prohrála) a nebude ani, údajně v rozporu se zákonem, snižovat bonus generálnímu řediteli České televize, konkrétně Petru Dvořákovi.

Nové vedení s novými členy se už postará o pořádek!

Samozřejmě, proti demokratickým procesům nelze namítnout ani to nejmenší. A je jen škoda, že se z médií přílš informací nedozvíme - asi to není ani v zájmu ani České televize, ani Rady ČT. A zřejmě ani volitelů členů Rady ČT.

Průhlednost je prostě nežádoucí.

Přitom, snad ze zákona, Rada České televize na svém webu, jako sub stránka, tedy kontrolovaná Českou televizí !, uveřejňuje záznam z každého svého jednání. Ty stranky naleznete zde. Konkrétně specifikuji odkaz jako směrování na zvukový přímý přenos, potažmo zvukový záznam z jednání Rady ČT.

Upozorňuji rovnou, že jde o audio záznam! Zjevně není v silách a veřejnoprávním poplatkovém rozpočtu České televize nainstalovat jednu kameru a jedno video záznamové zařízení. A nebo se členové GDPR bojí, že by je lidi na ulici poznávali a stali se tak slavnější než hvězdy z Československo má talent, Star Dance a jiných hvězdných zhůvěřilostí. - Nicméně, audiozáznam má ještě jednu výhodu. Na poslech je nutně příliš dlouhý. Takže buď v něm začnete přeskakovat nebo vás prostě unudí a vy to vypnete, čímž vám unikne to podstatné - názorová rozrůzněnost, o níž se ze zápisu z jednání pochopitelně nedočtete.

Názorovou rozrůzněnost nebo aspoň snahu o přehlednější informovanosti má jen málo stávajících členů.

Po, přímně řečeno, ostudném působení Hany Lipovské, která si tím pravděpodobně připravovala půdu pro jinou svoji kandidaturu, se ostatní členové do těchto aktivit příliš nehrnou. Pokud se někdo pokouší o názorovu rozrůzněnost veřejně, jako třeba moderátor Luboš Xaver Veselý (není zde podstatný váš názor na něj a jeho působení), je mírně řečeno ostrakizován. A pokud i přesto dosahuje ohlasu veřejnosti (např. na YouTube), existuje řada nástrojů, jak s takovými nežádoucími projevy demokracie zatočit - viz zákon proti dezinformacím a jak je veřejnoprávně interpretován.

Můžeme tedy gratulovat Parlamentní sněmovně, že se jí opět podařilo udělat krok, z jejího pohledu, správným směrem.

Že je to ovšem šach mat názorové různorodosti, že je to další krok k rozdělení společnosti a že jde o další spodní proudy těch, kteří ovládají Českou televizi a potřebují jí umetat cestičku ve svých zájmech, o tom nelze pochybovat!

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 8.12.2022 10:51 | karma článku: 33.07 | přečteno: 895x

Další články blogera

Martin Faltýn

Teď jsem na cestách

Ještě trocha času uplyne, než se s vámi začnu dělit o mé zážitky z cest. Tentokrát cestuji do Singapuru a do vybraných míst v Malajsii. Celkem v délce 5 týdnů. Tak tady je zatím aspoň malá ukázka ze Singapuru.

27.1.2023 v 11:21 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 282 | Diskuse

Martin Faltýn

Nenecháme to tentokrát na pouťovém papouškovi s planetami?

Koho jsme si zvolili, toho tam máme! - Asi nejsem jediný, kdo si to myslí... navíc výkřiky alibistů, že to není jejich prezident, jen ukazuje, v jak špatném stavu je naše rozdělená společnost. Všechno, jenom ne úcta a respekt.

13.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 367 |

Martin Faltýn

Spadněte ze židle na zem tak, abychom se tomu všichni zasmáli.

Nemyslím, že bych našel lepší titul pro toto pojednání o autorském humoru. Zejména proto, že si mnozí osvojují rozhodovat, co že to ten humor vlastně je. Aneb, ohlas na Josefa Prouzu a hlavně jeho diskutující.

7.1.2023 v 18:07 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 386 | Diskuse

Martin Faltýn

Marná sláva, musejí pracovat!

Práce šlechtí! To už propagovali zajíci Bob a Bobek. Pomiňme teď fakt, jak si práci představuje naše vláda, parlament a sněmovna. Mám na mysli ty, kteří si skutečně musejí plivnout do rukou.

6.1.2023 v 14:48 | Karma článku: 19.50 | Přečteno: 611 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Jak jsem málem neodvolila kvůli nepřekonatelné překážce

Vedu dobrodružný život. Dobrodružství na nás číhá všude, záleží jen na tom, jak mu umíte jít naproti.

31.1.2023 v 8:59 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 182 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Programová archeologie naší telky

Ne, vůbec jí nechci kárat a přiznávám, že na některý ty vykopávky kouknu rád. Určitě tím, že mě to vrací do mladých let.

30.1.2023 v 20:40 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 456 | Diskuse

Alice Barešová

O kultuře stolování

Nejsem zrovna puntičkář, ale někdy si všímám detailů. Stejně to dělala moje maminka, která se vyučila servírkou někdy na konci padesátých let a po zbytek života mi říkala, jak to všichni dělají v hospodě špatně.

30.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 336 | Diskuse

Karel Trčálek

Falešný Mesiáš na Hradě

Mesiáše poznáme docela snadno, vyřeší za nás všechny problémy. Jen ten, kdo to dokáže, je skutečný Mesiáš!

30.1.2023 v 17:02 | Karma článku: 16.31 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jiří Herblich

Jedině počátek dá odpověď na to kdo jsme

Nebýt počátku nepoznali bychom ani konec, tímto otevírám počátek jako zdroj všeho, co přinese ten, kdo přináší čas.

30.1.2023 v 16:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse
Počet článků 1210 Celková karma 18.04 Průměrná čtenost 1203

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...