Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 16

12. 05. 2023 10:48:07
Konečně jsme se přesunuli do posledního cíle naší "dovolené" - malajský ostrov Langkawi. Ubytováni v hotelu socialistického stylu objevujeme ...cokoliv jenom ne nudu. A ze mne se stává na těch 14 dní závislák. Na čem?

Je tedy fakt, že nejhorší, co vám může autor provést, je odhalit pointu příběhu hned v prvním odstavci. Já si ale nemůžu pomoci jinak, protože to bylo pro následujících 14 dní dost určující.

Ano, přiznávám, stal jsem se závislákem!

A všechno to odstartoval nenápadný kelímek. Objednal jsem si čaj s tapiokovými kuličkami... ochutnal a to byl konec! Hned první den! Ano, po té první snídani na ostrově, po KFC kuřeti, o kterém jsem psal v závěru minulého blogu. Místní jídla, i když nejsou pálivá, tak prostě pálí aspoň trochu... no a já jsem pochopitelně dostal žízeň. A tak jsem obrátil svoji pozornost k dalšímu občerstvovacímu řetězci, který jako jeden z mála by v tu ranou osmou hodinu otevřený. Jakýsi všeuměl vytvořil můj rychloportrét...

...a když jsem ještě spatřil originální členskou kartu - které více méně neformálně sbírám na svých cestách "světem" - byl jsem totálně ztracen! Té závislosti se už nedalo uniknout.

Nevím, proč mne zaujala zrovna tato kartička, Tedy vím, byla nejbarevnější... a co víc, netušil jsem co je to "Deepadavali". Teď už to víte taky, ale já jsem to musel zjišťovat prostřednictvím jednoho známého. Překvapuje vás, že zdejší řetězec vydal kartičku k indickému svátku zrovna v Malajsii? Inu, mimo jiné proto, že Malajsie je vícenárodnostní stát a Indové jsou třetí nejpočetnější etnickou skupinou (po Malajcích a Číňanech).

Asi byste čekali na úvod trochu něco jiného, ale já nemůžu jinak. Co vám budu povídat. Kartičku jsem si obstaral hned při druhé návštěvě a dva dny se pokoušel marně registrovat. Důvod? Poněkud smůla: zrovna jsem spadl do období, kdy společnost prováděla update stránek a registrací. Dokonce jsem nechtěně potrápil i personál. Třetí den to ale všechno dobře dopadlo a tak jsem ze sportu sbíral body (asi jednou jsem je využil - tady mají % systém, nikoli jako u nás bodový) a užíval si chvilkami ten pocit, jako "tady jsem doma".

A o zážitky nebyla ani tady nouze.

Jednu akci "kup jednu, dostaneš dvě", jsem jaksi dobrovolně prošvihl. Míněna je tím nabídka cestovní termoskové lahve a klasického kelímku, který byl dárkem zdarma.

Po pár dnech mne obě pracovní směny vítaly jako starého známého a pomalu už jsem ani nemusel říkat objednávku: 1x bubble tea a 1x káva lungo, kterou pil můj přítel. Pravdou je, že jsem si to občas zpestřil nějakou sladkostí.

Jestliže jsem první akci nechal plavat, tak druhou už jsem nemohl. Posuďte sami. Odolali byste vy, milovníci kýče, takovým "rozkošným" novoročním hrníčkům? (Tím spíš, že u nás o takovou věc ani nezavadíte.) Nuže, nastal čínský rok králíka a to byl důvod nabídnout příležitostné hrníčky.

Ale nejen to nám nabízelo obchodní centrum Cenang. Tady se vůbec celkově dbá na podporu místní kultury. Samozřejmostí tady byl stálý stánek s prodejem zájezdů do místních pamětihodností. A jeden den, jak jsme tak popíjeli kávu, padlo nám do oka jakési mini pódium.

To sada hudebních gongů s názvem Cak Lempong. Tyto gongy, jak jsem se dočetl, jsou odlévány - nikoli soustruženy. Detaily pochopitelně neznám, ale musejí to dělat opravdoví mistři - asi jako u nás zvonaři. - Gongy hrají jako sólový nástroj doprovázený zpravidla bambusovou flétnou nebo píšťalou a bubínkem či tamburinou.

A jak to zní? Tady máte ukázku na videu. (Na fotografii je zachycen i hráč na flétnu, ve videu není vidět.) A nebojte se, za to natočení jsem zaplatit i malý honorář do kasičky.

Doba snídaně minula, nastal čas se jít podívat k moři a případně se vykoupat! Jen nerad jsem opouštěl prostředí s příjemnou klimatizací. Ale nebylo zbytí, každá dovolená má svoje pravidla.

Soudím, že každý, kdo se zde poprvé přibližuje k moři a k pláži, musí nutně cítit dovolenkové vzrušení.

A, stejně jako v našem případě, následuje poněkud zklamání. Moře hezké, pláž krásná a udržovaná... ale koupat - se tady nedá! Problém je v příliš jemném písku. Je z něho vlastně bahno, které jaksi permanentně zakaluje moře.

Jediné co se zde dá provozovat v hojné míře, jsou vodní sporty. A nabídka je opravdu veliká.

Jenže: ne každému vodní sporty vyhovují. (Na let připoutaný k padáku taženému člunem, už mne dávno přešla chuť.)

Ještě, že ostrov nabízí i jiné atrakce. Ovšem, i když nejsem koupací typ, pro mne ale hlavně pro přítele to bylo zklamání. Dokonce se později ptal u stánku s nabídkou atrakcí:

"A co třeba koupání vlevo o kus dál, kde se vodní sporty neprovozují, tam by to šlo, ne?"

Děvčata jej vyvedla z omylu suchou větou: "Tam jsou krokodýli."

A bylo po koupání!

Po první návštěvě u moře jsme se rozhodli dát si dopolední snídani v restauraci přilehlé vstupnímu areálu. Upřímně řečeno, nečekal jsem, že to bude tak mizerné. Počínaje obsluhou a komunikaci s ní. Původně jsem si myslel, že tak otrávené číšníky vidí člověk jenom u nás. Byli jsme číšníkem odvedeni do hloubi restaurace a usazeni ke stolu. Začal proces objednávky. Když už jsme se konečně domluvili, že chci omeletu a já jsem ukázal na dálku na menu, kde byla pěkná omeletka obložená zeleninou.

Dostalo se mi na stůl a k příteli následující:

Dost rozdíl, že?

Když už jsem si vybojoval nějaký příbor, abych to mohl jíst, začala jiná "zábava" a číšník o ní věděl předem. Prakticky za našimi zády začali řemeslníci opravovat kovové zábradlí. Rány kladivem nám rytmicky udávaly žvýkání. A dobrušování bruskou tu "poklidnou" přímořskou atmosféru završilo.

Zaplatil jsem u kasy záměrně v hotovosti, vyžádal si účtenku a nechal si vyplatit peníze do posledního halíře.

Že jsme tady byli naposledy, vás jistě neudiví.

Osud nás však odměnil, nicméně nic není zadarmo, ani těch pár příjemných okamžiků, které ten den ještě následovaly.

Všechna foto i video: autor

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Faltýn | pátek 12.5.2023 10:48 | karma článku: 14.92 | přečteno: 301x

Další články blogera

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 22

Čas plyne jako voda a tak nakonec nastal den odjezdu domů. I tentokrát se nám Osud bohapustě vysmál a návrat nám osladil tak, že na to dlouho nezapomeneme. Zpáteční cesta byla šíleným završením celé šílené dovolené.

5.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 221 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 21

To snad z dovolenkového blázince stačí. Zbýval nám před odjezdem jen jediný, celodenní výlet. Byl trochu zpackaný. Na doporučení jsme si totiž najali auto řidičem a údajně i průvodcem v jedné osobě.

2.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 233 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 20

Na každé pobytové dovolené se všichni rádi zpestří koupání nějakým tím výletem. Naše koupání se nedalo realizovat z důvodu vody. Výlety byly proto pro nás víc než vítaným zpestřením.

29.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 232 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 19

V rámci plánovaných cest se vám na dovolené najednou vyloupnou cesty neplánované. Minule to byla cesta k zubaři, pro tentokrát do obchodního centra pro nové...

24.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 311 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 22

Čas plyne jako voda a tak nakonec nastal den odjezdu domů. I tentokrát se nám Osud bohapustě vysmál a návrat nám osladil tak, že na to dlouho nezapomeneme. Zpáteční cesta byla šíleným završením celé šílené dovolené.

5.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 221 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 6: Dánsko překvapivé!

Tentokrát to bude vlastně velmi jednoduché a pragmatické povídání. Chci se s vámi podělit o všech divnostech, rozdílech, jinakostech, které mi Dánsko přivedlo do cesty.

3.6.2023 v 13:00 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 177 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Lom Stave Church

Středověk, to jsou mimo jiné obrovské kamenné katedrály. V Norsku ale na to šli Vikingové jinak, sice v menším měřítku, ale na kouzle staveb nešetřili. A tak po nich zůstalo téměř osm set let staré svědectví zapsané ve dřevě.

2.6.2023 v 21:48 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Ziegler

Prátr a Dům moře jsou ideální pro rodiny s dětmi

Opět se podíváme do Vídně, zábavní park Prátr, zná skoro každý, Dům moře německy Haus des Meeres je méně známým cílem, přesto však také stojí za návštěvu

2.6.2023 v 10:35 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 185 | Diskuse

Tomáš Flaška

Je kopie kalendária na pražském Orloji opravdu to podstatné k řešení?

A nemíním tu psát o nějakých společenských problémech. Tohle se týká Staroměstské radnice jako celku. Dle mého názoru neuvěřitelný restaurátorský paskvil.

2.6.2023 v 8:11 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 391 | Diskuse
Počet článků 1237 Celková karma 15.47 Průměrná čtenost 1187

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...