Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 18

22. 05. 2023 8:08:08
Když vám z dovolené u moře vypadne koupání, řešíte zásadní problém: co s tím? Neboli, jak si užít dovolenkový přímořský čas, abyste měli pocit, že jste o nic nepřišli? Že vám to Osud nedá zadarmo, je jisté.

Začít dovolenkový sen zubařem? Neznám nic hezčího.

Přítel si usmyslel, že se zubaři se nejlépe domluví u něj doma. Ani se mu nedivím. Navíc potřeboval dentální hygienu jak sůl. A tak jsem jej dopoledne objednal do ordinace vzdálené 18km, hlavního města na ostrově Langkawi, zvaného Kuah. Objednali jsme si autodopravu a z našeho Pantai Cenangu jsme tam byli zhruba taky za 18 minut. Co kilometr, to minuta. Za necelých 30 Kč při využití služby "Drive", taxíkem pak desetkrát tolik.

U zubaře jsme bez problémů vyřídili formality. A po klasickém čekání přišel na řadu přítel. Mne, jak jinak v čekárně u zubaře, začaly pobolívat zuby, i vnutil jsem se rovněž.

Přítel byl hotov kompletně za nějakých 10 minut a já ordinací prakticky prošel.

Lékařkou je mladá, pro mne neobvyklá, indická dentistka. Působí nesmírně schopně a profesionálně (na tohle já mám odhad dobrý). Jsem usazen a doslova uložen na lehátko, trochu si povídáme. Mám nespecifikovanou bolest v určitém místě zubů. Paní zubařka foukne vzduchem tam, foukne sem, projede mi celé zuby nástroji. Vše dokonce důrazně proklepe. A pak mne svým způsobem potěší.

"Víte," řekne mi, “celkově máte zuby v pořádku. Vaším problémem jsou dásně. A v místech, kde máte zuby více obnažené, tak mohou takto reagovat.

Dál jsme se pobavili o vhodném řešení. Po ani ne pěti minutách jsem s napětím přešel zpátky do recepce: za kolik to bude.

Výsledek vidíte. Přepočteno tehdejším kursem, nás OBA celý zásah vyšel na tisícikorunu.

To jsem v tu chvíli netušil, že mi město Kuah bude souzeno ještě dvakrát. A tak na závěr této epizody ještě malá přehlídka nabídky zubních past, v drogerii v Cenangu.

Předpokládám ovšem, že vy byste raději spíše přehlídku přírodních a jiných pamětihodností ostrova Langkawi.

V jistém slova smyslu pamětihodnost jsme si užili hned druhý den.

To zrovna kulminovala bolest v mých zádech a tak jsme hledali nějakou místní zábavu. Protože jsme před tím zabrousili do jiného zdejšího nadnárodního fastfoodu, všiml jsem si, že je zde velká budova, která je Podmořským světem. A tak to byl vítaný výlet.

Při procházení se jednotlivými akvárii mi na mysli mimo jiné vyvstávají filmy našeho režiséra a výtvarníka Karla Zemana. Ať už je to Vynález zkázy nebo především Baron Prášil. Musel mít tehdy o podmořském světě obdivuhodné informace a znalosti, o bohatosti fantazie nemluvě.

Velké i malé ryby, parejnoci, hejna rybek, korálové rybky, To vše ve větších či menších akváriích, ale jsou tu také mini akvária s mořskými koníky, s medúzami. Úchvatné je pozorovat třeba ježdíka, s jeho miniaturní mi neustále vířícími ploutvičkami. A co víc, skutečně úchvatná je obrovská ryba, kterou se Karel Zeman v Baronu Prášilovi nepochybně inspiroval. Mám na mysli scénu, kdy ryba spolkne Barona Prášila jedoucího na mořském koni.

Roztomilé, a vrcholem Podmořského světa, jsou dvě kolonie tučňáků. U nich je pochopitelně nejvíc nejen dětí. Plavou, skáčou, prohánějí se ve vodě, pochodují, myjí a drbají se, dokonce někdy hašteří. Tučňáci pochopitelně, nikoli děti.

Co dodat? Po skončení expozic podmořského světa jsou samozřejmě nezbytné obchody se suvenýry. Neodolávám aspoň třem magnetkám na lednici apod. Minimálně o dvou vím komu je darovat. A třetí se také bude hodit.

Celkově tedy pohodový dojem a hlavně příjemná hodina.

Kdo se chcete pokochat výběrem z toho, co je zde ke shlédnutí, navštivte moji galerii. Přiznám se, že asi tak polovinu z toho bych nechtěl v moři vůbec potkat (o žralocích, krokodýlech a elektrickém parejnoku nemluvě).

Následující den jsme se vydali na jednu z hlavních atrakcí na Lankgawi - SkyCab - čili kabinovou lanovou dráhu. Nejprve jízda taxíkem a já jsem s radostí konstatoval, že záda pomalu povolují. To je výhoda toho, když máte doma maséra. A ústup bolesti byl výsledkem několika minutového masážního baňkování. Ne tak, že bych to zneužíval. U nás je to opravdu spíše stylem "kovářova kobyla..."

SkyCab jsme plánovali asi dva dny a nakonec jsme na doporučení turistických pracovnic obchodního centra v Cenangu zakoupili vstupenky až na místě. Díky tomu mohl přítel uplatnit svůj invalidní průkaz a dostal vstupné se značnou slevou. A obsluhující personál, který se zde v dostatečném počtu stará bezpečnost cestujících, nám vycházel vstříc. Na příklad tím, že elektronicky zpomalil přísun kabiny k nástupní plošině. Takže jsme vše zvládali bez problémů.

Nu, většina těchto foto dopadá stejně - člověk si pak řekne, že se na nich tváří a vypadá jako blbec. A proto je nejlepší, když fotí sám. I cestu i okolní přírodu. Takže jsme měli nejen nádherný výhled na moře. Nedaleký vodopád jistě přilákal - na rozdíl ode mne - spoustu dalších návštěvníků. Několika kilometrovou trasu k vodopádu jsem rozhodně absolvovat nehodlal. Ani nahoře, jak na přestupní stanici, tak na ostatních vyhlídkách jsme to nepřeháněli. Jednak zde bylo docela dost lidí, jednak zde prakticky nebylo nic jiného, než se kochat okolní krajinou - což v okamžiku, kdy vám občas někdo, obrazně řečeno, "šlape na paty", vám jaksi nedovolí vychutnávat krásy přírody dle libosti. Je to zkrátka jen na "čumendu" tady. A pak zase dolů. A jste rádi, že stojíte pevnýma třesoucíma se nohama na zemi a uklidňujete se procházkou po místních obchůdcích a v parku.

A po pozdním obědě ve stínu lanovky jsme docela unaveni odjeli zpátky do Cenangu, a rovnou na hotel. Únava se mi, bohužel vymstila. Nejsem příznivcem opakování fotografií, ale tentokrát udělám výjimku.

Na fotografii je totiž důležitá ona taška na stole. Mám tašky, které s klidem položím na zem, ale tato mezi ně nepatří. Důsledně ji nesu buď přes rameno nebo na kolenou... a proto je i tentokrát na stole.

Jenže, po návratu z výletu jsem si sundal z ruky hodinky a položil vedle tašky a lahve na pití. Pak jsem si sedl tak, jak vidíte na fotce. Tím pádem mi taška zakryla hodinky a v jednom okamžiku, kdy jsem si tašku přitáhl k sobě, hodinky udělaly šup a spadly na podlahu. Normálně by se nic nestalo. Toto ovšem nebyly normální hodinky, nýbrž chytré a vodotěsné (do 30m) Apple Watch. Tedy, do okamžiku, než spadly na podlahu. Spadly přímo na hranu tak "šikovně", že se krycí sklíčko prostě vylouplo ze svého pouzdra.

Nu, na jednu stranu jsem si nezoufal. Protože díky pečlivosti prodavače, jsem dal na jeho radu a připlatil si exkluzivní pojištění, kryjící i takovéto případy. Dokonce se mi podařilo přes wifi telefonování se spojit s pojišťovnou a nahlásit pojistnou událost.

Na druhé straně, bez těchto hodinek se některé věci zkomplikovaly a to já nemám rád. Zejména ne pod dojmem toho, co všechno nás už za dobu celé naší cesty potkalo. A tak jsem následně zjišťoval, zda je na ostrově obchod, kde mohu pořídit nový kus.

Byl. Jediný. V takových situacích říkám "jeden mi stačí". Dokonce jsem přes web zjistil...

Nebylo toho pro tentokrát už dost? Příběh s hodinkami vám dopovím příště.

Všechna foto: autor

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Faltýn | pondělí 22.5.2023 8:08 | karma článku: 15.12 | přečteno: 284x

Další články blogera

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 22

Čas plyne jako voda a tak nakonec nastal den odjezdu domů. I tentokrát se nám Osud bohapustě vysmál a návrat nám osladil tak, že na to dlouho nezapomeneme. Zpáteční cesta byla šíleným završením celé šílené dovolené.

5.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 220 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 21

To snad z dovolenkového blázince stačí. Zbýval nám před odjezdem jen jediný, celodenní výlet. Byl trochu zpackaný. Na doporučení jsme si totiž najali auto řidičem a údajně i průvodcem v jedné osobě.

2.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 232 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 20

Na každé pobytové dovolené se všichni rádi zpestří koupání nějakým tím výletem. Naše koupání se nedalo realizovat z důvodu vody. Výlety byly proto pro nás víc než vítaným zpestřením.

29.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 232 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 19

V rámci plánovaných cest se vám na dovolené najednou vyloupnou cesty neplánované. Minule to byla cesta k zubaři, pro tentokrát do obchodního centra pro nové...

24.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 311 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 22

Čas plyne jako voda a tak nakonec nastal den odjezdu domů. I tentokrát se nám Osud bohapustě vysmál a návrat nám osladil tak, že na to dlouho nezapomeneme. Zpáteční cesta byla šíleným završením celé šílené dovolené.

5.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 220 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 6: Dánsko překvapivé!

Tentokrát to bude vlastně velmi jednoduché a pragmatické povídání. Chci se s vámi podělit o všech divnostech, rozdílech, jinakostech, které mi Dánsko přivedlo do cesty.

3.6.2023 v 13:00 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 177 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Lom Stave Church

Středověk, to jsou mimo jiné obrovské kamenné katedrály. V Norsku ale na to šli Vikingové jinak, sice v menším měřítku, ale na kouzle staveb nešetřili. A tak po nich zůstalo téměř osm set let staré svědectví zapsané ve dřevě.

2.6.2023 v 21:48 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Ziegler

Prátr a Dům moře jsou ideální pro rodiny s dětmi

Opět se podíváme do Vídně, zábavní park Prátr, zná skoro každý, Dům moře německy Haus des Meeres je méně známým cílem, přesto však také stojí za návštěvu

2.6.2023 v 10:35 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 185 | Diskuse

Tomáš Flaška

Je kopie kalendária na pražském Orloji opravdu to podstatné k řešení?

A nemíním tu psát o nějakých společenských problémech. Tohle se týká Staroměstské radnice jako celku. Dle mého názoru neuvěřitelný restaurátorský paskvil.

2.6.2023 v 8:11 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 391 | Diskuse
Počet článků 1237 Celková karma 15.47 Průměrná čtenost 1187

Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...